Vložil Petr, 27. Leden 2010 - 11:00

http://www.vseprobydleni.cz/clanek.php… Osobní vlastnictví versus družstevní byt Ještě více nás překvapí, že lidé neznají ani obsah pojmu Osobní vlastnictví.

Tři typy vlastnictví a správy objektů Potřebujeme dokončit rozbor zbývajících dvou standardních forem vlastnictví bytových objektů ze tří možných typů právnických osob, tak jak nám je připravil pan Tomáš Techlovský (Easy Credit), poradce naší rubriky Nájemníci, družstva, majitelé:

  • Společnost s ručením omezeným
  • Družstvo nájemníků
  • Společenství vlastníků

Společenství vlastníků – SVJ Společenství vlastníků se zapisuje do rejstříků společenství vlastníků jednotek vedeného soudem určeným k vedení obchodního rejstříku. V tomto případě jsou jednotliví členové společenství přímými vlastníky bytů a spoluvlastníky společných částí domu. Z tohoto je zřejmé, že společenství vlastníků na rozdíl od dvou dříve uvedených právních forem – družstvo a s.r.o – není vlastníkem domu ani jednotlivých bytových jednotek. SVJ funguje pouze za účelem správy domu.

Shrnutí všech tří nejběžnějších forem vlastnictví a správy bytových objektů: Společnost s ručením omezeným Společník není vlastníkem bytové jednotky; Bytovou jednotku nelze zastavit či prodat, pronajmout pouze se souhlasem s.r.o.; Převod obchodního podílu podléhá souhlasu společníků zpravidla na valné hromadě; Úhrada nájemného.

Družstvo Člen družstva není vlastníkem bytové jednotky; Bytovou jednotku nelze zastavit ani prodat, pronájem je možný pouze se souhlasem družstva; Převod členských práv a povinností nepodléhá souhlasu družstva; Úhrada nájemného družstvu.

Společenství vlastníků Člen společenství vlastníků je vlastníkem bytové jednotky; Bytovou jednotku může pronajmout, zastavit i prodat; Neplatí nájem, má však povinnost přispívat do společného fondu na opravy celého objektu.

Páky na vlastníky Jak se naloží s vlastníkem, který poslední bod neplní, zda nehrozí družstvu „vytunelování“ vlastním předsednictvem, nebo věřitelem je-li dům v majetku družstva zastaven… na to se budeme muset pana Tomáše Techlovského ještě zeptat! Možná k tomu řekne své i paní JUDr.Halouzková, která srozumitelně formuluje v Poradně ustanovení našeho právního řádu. Vždyť i do rubriky Právní poradenství chodí spousta dotazů od nájemníků: na co si musíme dát pozor u družstev, s.r.o a SVJ, kde může nastat zádrhel neřku-li finanční riziko, jak na neplatiče družstevníky a co platí na vlastníky…

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.