Možné důsledky nepravomocně zvoleného výboru SVJ

Vložil ardjuna, 3. Leden 2010 - 15:59 ::

Dobrý den, řešíme teď jeden právní problém, se kterým si nevíme rady. Jsme společenství vlastníků jednotek (SVJ), jehož orgánem je výbor, který má 3 členy (což je minimální počet předepsaný zákonem ⇒ viz ZoVB č. 65/2002, §9 odst. 11). Jeden člen výboru ohlásil své odstoupení. Ještě před skončením jeho funkce ale výbor svolal shromáždění, na kterém se zvolil nový člen výboru. Shromáždění ale nebylo usnášeníschopné (nesešla se potřebná nadpoloviční většina vlastníků jednotek), takže volba vlastně nebyla platná. Přesto byl nově zvolený člen výboru zapsán do obchodního rejstříku a v bance byl zapsán jako legitimní člen výboru (místopředseda) SVJ.

Je nám zcela jasné, že takovýto postup není v pořádku. Chtěli bychom se ale zeptat, jaké to může mít důsledky pro toho nově zvoleného člena výboru, případně pro výbor nebo samotné SVJ?

Co když by výbor později, třeba po roce (tedy teprve tehdy, kdy by na tuto skutečnost někdo z řadových členů upozornil – nebo by pohrozil žalobou), svolal další shromáždění, které by bylo tentokrát již usnášeníschopné, a na kterém by se dřívější nepravomocná volba potvrdila (tj. dříve zvoleného člena výboru by tentokrát zvolila nadpoloviční většina všech vlastníků jednotek)? Jak by to bylo s rozhodnutími, která do té doby výbor činil? Byla by všechna rozhodnutí výboru, která učinil v době, kdy byl ve skutečnosti nefunkční (tj. kdy neměl potřebné 3 členy) neplatná? A co například trvalé příkazy k úhradě různých plateb, které předseda v té době zadával – byly by platné? Co by se stalo, kdyby to dal nějaký řadový vlastník k soudu s tím, že vše, co výbor konal, nebylo ve skutečnosti platné? Co by to pro výbor (případně toho neoprávněně zvoleného člena výboru) znamenalo? Museli by všichni členové výboru vracet odměnu, kterou za tu dobu pobírali? Hrozil by jim nějaký právní (finanční) postih? Co všechno by se vlastně mohlo stát? Neohrozilo by to existenci samotného SVJ? A co kdyby se výbor v takovémto stavu rozhodl postihovat dlužníky (např. tak, že by jejich pohledávky předával vybrané advokátní kanceláři)? Bylo by pak vůbec v takovémto případě rozhodnutí soudu platné, když jedna strana sporu (tj. výbor SVJ) nebyl vlastně funkční? Co by se mohlo stát v případě, že by na to některý dlužník přišel (tj. na to, že výbor vlastně není funkční), a u soudu by to vyšlo najevo? Jak by to pak v takovém případě u soudu dopadlo?

Byli bychom Vám moc vděční za odpověď nebo alespoň radu, jak v takovémto případě postupovat.

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.