Vážený pane lake,
již v úvodu článku pana Sokola je uvedeno:
„Z pohledu aktuální praxe se jeví jako významné některé aspekty trestněprávní odpovědnosti statutárních orgánů OBCHODNÍCH SPOLEČNOSTÍ.“
Dále se uvádí:
"PODSTATA TRESTNÍ ODPOVĚDNOSTI
Základní otázka, kterou je třeba si klást a kterou si bohužel poměrně často nekladou orgány činné v přípravné fázi trestního řízení, je, jaké konkrétní povinnosti má statutární orgán OBCHODNÍ SPOLEČNOSTI. Nutno připomenout, že jednáním za obchodní společnost nebo v rámci činnosti pro obchodní společnost se trestného činu mohou dopustit i ti, kteří nejsou statutárními orgány, v tomto článku ale nebudou uvažováni.
Vzhledem k ústavním principům, podle nichž lze dělat vše, co není zákonem zakázáno a naopak, povinnosti lze ukládat pouze na základě zákona, je prioritním dokumentem určujícím práva a povinnosti členů statutárních orgánů zákon, konkrétně obchodní zákoník."
Takže, kdo neumí číst?
Odpovědnost statutárních orgánů u společenství vlastníků jednotek se NEŘÍDÍ ustanovením Obchodního zákoníku, tím není vyloučena trestní odpovědnost, které se ale neprokazuje dle ustanovení Obchodního zákoníku, nebo dle Zákoníku práce.
A to je prosím ten velký rozdíl! Chápete?
- K § 180 trestního zákona odst.1: „Kdo z nedbalosti způsobí nebo zvýší obecné nebezpečí anebo ztíží jeho odvrácení nebo zmírnění,bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.“
„Pro trestní odpovědnost statutárního orgánu je charakteristické, že se skutku jako takového dopouští obchodní společnost.“ píše pan Sokol.
Průkazní břímě/řízení o porušení této povinnosti pro členy statutárního orgánu společenství vlastníků není stanoveno Obchodním zákoníkem či Zákoníkem práce, ale dle ustanovení ZoVB, tedy dle Občanského zákoníku.
- K § 255 Trestního zákona odst.1: „Kdo jinému způsobí škodu nikoli malou tím, že poruší podle zákona mu uloženou nebo smluvně převzatou povinnost opatrovat nebo spravovat cizí majetek, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem.“
„Jde o zřejmě nejhojněji užívané ustanovení trestního zákona ve vztahu ke statutárním orgánům, které předpokládá, že potenciální pachatel má buď zákonem uloženou a nebo smluvně převzatou povinnost opatrovat nebo spravovat cizí majetek.“ píše pan Sokol.
Dle čeho je, prosím, ve společenství členům statutárnímu orgánu „uložena nebo smluvně převzata povinnost opatrovat nebo spravovat cizí majetek“ ? Děkuji za poučení jak řešit u společenství vlastníků toto roli, děkuji za odpověď na tuto otázku, včetně uvedení, jak máte ošetřeno ve vašem společenství.
Matějka
Poslední komentáře