Pane Michno,
není zdaleka jasné, zda kabely a rozvodná skříň jsou skutečně společnými částmi domu (nesprávně používáte pojem "v majetku SVJ").
Firma je nainstalovala před kolaudací, jak píšete. Vlastnictví k těmto zařízením mohlo přejít na tehdejšího vlastníka budovy
a) podpisem protokolu o předání a převzetí (a zaplacením fakturované částky za instalaci),
b) podpisem smlouvy o bezúplatném převodu.
Pokud nic z toho nenastalo, lze mít za jisté, že ve vašem domě jsou bez právního důvodu nainstalovány kabelové rozvody a rozvodná skříň, které jsou stále majetkem příslušné firmy.
Pokud jsou tyto části uvedeny v kupních smlouvách a v prohlášení vlastníka budovy, pak platí jedna z těchto možností:
a) tehdejší vlastník jednal v dobré víře a zahrnul kabelový rozvod omylem mezi společné části domu. Nynější vlastníci BJ mají právo na slevu z kupní ceny bytu, protože s bytem měli nabýt něco, co - jak se ukazuje - je ve vlastnictví třetí osoby;
b) tehdejší vlastník vlastnické vztahy znal a přesto zahrnul kabelové rozvody mezi společné části. Lze kvalifikovat jako podvod.
Nicméně soudím, že pokud firma nepodnikne právní kroky k vynětí kabelového rozvodu z prohlášení vlastníka, ani na vaši výzvu (minimálně dvakrát, do vlastních rukou s doručenkou) vám neprokáže že vlastní uvedená zařízení, mohli byste se i nadále chovat jako by šlo o společné části domu.
Například byste mohli odvrtat zámek na rozvodné skříni, odmontovat ji a pozvat jinou firmu, aby ke kabelům připojila svá technická zařízení.
Zjistěte si však,zda celý současný rozvod není deklarován jako veřejně prospěšné zařízení podle zákona o telekomunikacích. To by váš manévrovací prostor značně omezilo.
lake
Poslední komentáře