Vaše práva se odvíjejí od výše spoluvlastnického podílu. O věcech týkajících se společného majetku rozhodují vlastníci většinou podílů. V některých záležitostech je nutný souhlas všech vlastníků. Současný stav je tedy takový, že můžete družstvo přehlasovat, nebo nesouhlasem jednoho vlastníka některé aktivity zablokovat.
Po pravdě je třeba říci, že správa domu pod taktovkou družstva může být pro všechny zúčastněné jednodušší a efektivnější – záleží na konkrétních okolnostech. Skutečnost, že společenství vlastníků dosud nebylo ustaveno, není na závadu. Bude se postupovat m.j. podle § 9 odst. 4 Zákona o vlastnictví bytů (který je v této i jiných částech formulován děravě a nejasně). O tom, že o svém majetku rozhodují spoluvlastníci podle svých podílů, ovšem není sporu.
Pozastavuji se nad situací ohledně volby předsedy samosprávy domu: družstvo jako jeden z vlastníků má své interní stanovy, podle nichž ve vašem domě funguje tzv. družstevní samospráva domu. To se ale nijak netýká ostatních vlastníků: nemohou se tedy aktivně zúčastnit schůze družstevní samosprávy, ani kandidovat na funkci ve výboru, či dokonce hlasovat.
Při projednávání záležitostí domu mezi vlastníky má družstvo jeden hlas podle velikosti svého podílu. Družstvo je při jednáních zpravidla zastoupeno předsedou družstevní samosprávy, nebo některým členem vedení družstva. Ten by měl zastávat jediné stanovisko zjištěné předem hlasováním mezi družstevníky-nájemci bytů ve vašem domě (záleží na konkrétním znění stanov družstva). Způsob hlasování a počítání hlasů mezi nájemci Vás nezajímá, opět jde o vnitřní věc družstva.
lake
Poslední komentáře