Zapomněl jsem v prvním příspěvku zmínit ještě další důležitou skutečnost. Takže doplňuji: Okamžik účinnosti změny vlastníka (právní účinek) mohl ve speciálním případě nastat před okamžikem doručení žádosti o vklad práva katastrálnímu úřadu. Rozhodující je vždy okamžik uvedený ve výpisu z katastru.
☀ Podle § 1114 NOZ platí, že rozhodnutím soudu nebo jiného orgánu veřejné moci se vlastnického práva nabývá dnem, který je v něm určen. Není-li v rozhodnutí takový den určen, nabývá se vlastnického práva dnem právní moci rozhodnutí.
☀ K orgánům veřejné moci patří
- soudy, (např. při rozhodování o vypořádání společného jmění manželů či podílového spoluvlastnictví, nebo příklepem při exekuci prodejem nemovitosti);
- stavební úřad (např. v řízení o vyvlastnění majetku, nebo o zániku stavby);
- pozemkový úřad (např. případy zemědělských restitucí).
➡️ Z uvedeného plyne, že soud nebo jiný orgán veřejné moci mohl rozhodnout o změně vlastnictví s dřívějším účinkem (t. j. právní účinky nastaly dříve než katastrální úřad přijal návrh na vklad práva). V tom případě vklad do katastru nemá účinek konstitutivní, nýbrž pouze deklaratorní. Půjde například o:
- Civilní spor o vlastnictví nemovitosti, zakončený pravomocným judikátem.
- Vypořádání společného jmění manželů (SJM): účinky změny nastávají právní mocí usnesení o soudním smíru (případně dnem určeným v usnesení o soudním smíru).
- Postup podle zákona č. 125/2008 Sb., o přeměnách obchodních společností a družstev, dochází-li ke sloučení, splynutí nebo rozdělení obchodních korporací; v tom případě nastanou účinky změny vlastnictví k okamžiku zápisu či výmazu rejstříkovým soudem.
- Při exekuční dražbě (výkon rozhodnutí) nastávají účinky změny vlastníka již k okamžiku příklepu.
Katastr vede na listu vlastnictví (v části E) údaje o listině, na základě které byl proveden vklad práva do katastru. A tyto listiny jsou součástí sbírky listin katastru. Je tedy možné zjistit právní důvod vkladu i zkontrolovat okamžik účinnosti změny vlastnického práva.
Justitianus
Poslední komentáře