Vložil Justitianus, 9. Červen 2024 - 10:14
  • „ten náklad má platit … nájemce tedy konzument služby, anebo já jako pronajímatel?“

Oba dva, samozřejmě. Vždyť Vy jste příjemce služeb a nájemce je příjemce služeb.

  • „Nejspíše jste přehlédl, že předseda judr. …“

Ten člověk mne nezajímá, a totéž platí pokud jde o jeho názory.

  • „Pokud jde o náklady na výměnu měřidel topení a vodoměru …“

Podle 2012/89/§2257/2 platí, že nájemce provádí[1] a hradí pouze běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu[2]. Podle nařízení vlády 2015/308/§4/f/ mezi náklady na drobné opravy patří „… opravy a certifikace[3] bytových měřidel podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění a opravy a certifikace[3] bytových vodoměrů teplé a studené vody“. Takže Vám to zaplatí nájemce, pokud jste si s ním nedohodl v nájemní smlouvě něco jiného.

  • „… připomínám, že se jedná o náklady rozúčtování, odečtu, aj. …“

Na to jsem Vám už odpověděl dříve. Kterému slovu, nebo kterému písmenu jste neporozuměl?

  • „… od letošního vyúčtování již ty náklady nejsou nikde vyčísleny …“

Samozřejmě že jsou někde vyčísleny. A Vy máte právo nahlížet do smluv týkajících se správy, do dokladů a do účetních knih (§ 1179).

Justitianus


Poznámka [1]: Totální nesmysl, který spáchali hloupí čeští zákonodárci. Například montáž bytových vodoměrů a kalorimetrů smí provádět jen subjekty registrované Českým metrologickým institutem (ČMI). V žádném případě do toho nesmí strkat pracky nájemce. Jako vlastník bytu byste si měl dobře hlídat, aby nájemce ve Vašem bytě nebastlil drobné opravy amatérským způsobem, nekontrolovatelně a s použitím nekvalitních výrobků a dílů.

Poznámka [2]: Správně by ustanovení § 2257 mělo obsahovat pouze povinnost nájemce HRADIT drobné opravy. Je na Vás – a v nájemní smlouvě byste si to měl vymínit – které drobné opravy smí nájemce sám provádět (třebas i svépomocí) a které zajistíte Vy (třebas tak, že je svěříte odborníkovi). Ve všech těchto případech nájemce drobné opravy uhradí (do max. limitu dle 2015/308/§6/1), a tyto platby jdou nad rámec sjednaného nájemného.

Poznámka [3]: Nesmysl spáchaný hloupými členy vlády ČR. Certifikace referenčního materiálu či schválení typu měřidla podle zákona o metrologii nemá nic společného s běžným používáním bytových vodoměrů a kalorimetrů. Ve skutečnosti mínili Sobotka, Šlechtová a ostatní ministři něco zcela jiného: metrologické ověření jednotlivého měřidla. K tomu se ovšem žádný „certifikát“ nevydává. Některé právní předpisy je bohužel nutné opravovat stylem DO-DO (dodělej doma).

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.