Vložil Justitianus, 23. Květen 2024 - 9:11
  • „Dotaz: když mi špatně vypočítali přeplatek, v nižší výši než by správně měl být, tak mám držet ústa a krok? Děkuji za vysvětlení.“

Vy samozřejmě máte právo držet ústa a krok. Porušíte tím ovšem zákon. To záleží jen na Vás. Máte totiž zákonem uloženou povinnost podat námitku k neřádnému vyúčtování (2013/67/§13/1). Nesplníte-li tuto povinnost k nepeněžnímu plnění, má to právní následky:

  1. Dáváte tím najevo, že se způsobem a obsahem vyúčtování souhlasíte (2013/67/§8/2). Tento Váš souhlas se nedá dodatečně odvolat, jde-li o vadu zjevnou[1]; jinak by tomu bylo pokud vyúčtování má skrytou vadu, kterou jste nemohl zjistit z vyúčtování, ani z podkladů k vyúčtování.
  2. Dostanete pouze přeplatek ve výši uvedené ve vyúčtování, nikoliv přeplatek který Vám po právu náleží.
  3. Hrozí Vám pokuta z prodlení v případě, že vyúčtování bylo vadné a Vy jste nesplnil Vaši zákonnou povinnost podat námitku.
§ 8 Nahlížení do podkladů k vyúčtování a vypořádání námitek
(2) Případné námitky ke způsobu a obsahu vyúčtování předloží příjemce služeb poskytovateli služeb do 30 dnů od doručení vyúčtování, popřípadě doložení podkladů podle odstavce 1. Nepředloží-li příjemce služeb námitky v této lhůtě, platí, že se způsobem a obsahem vyúčtování souhlasí.
§ 13 Pokuta za prodlení s nepeněžitým plněním
(1) Jestliže poskytovatel služeb nebo příjemce služeb nesplní svoji povinnost stanovenou tímto zákonem, je povinen zaplatit druhé straně pokutu, ledaže by splnění povinností ve stanovené lhůtě nebylo spravedlivé požadovat nebo k nesplnění lhůty došlo zaviněním druhé strany.
89/2012 Sb.
§ 2112

(1) Neoznámil-li kupující vadu bez zbytečného odkladu poté, co ji mohl při včasné prohlídce a dostatečné péči zjistit, soud mu právo z vadného plnění nepřizná.

Podotýkám, že podáním námitky k vyúčtování počíná běžet lhůta 30 dnů, ve které poskytovatel může dodat to, co ve vyúčtování chybí, nebo opraví vyúčtování, nebo doručí nové vyúčtování. K tomu viz 2012/89/§2072/2 per analogiam.

➡️ Nepodánim námitky se vystavujete nebezpečí, že Váš zákonný nárok na řádné vyúčtování nebudete moci úspěšně uplatnit před soudem.
➡️ Dále Vám hrozí denní pokuta ode dne následujícího po marném uplynutí lhůty pro podání námitek.
➡️ Dalším následkem je, že nevymůžete na poskytovateli denní pokutu za dobu následující po marném uplynutí lhůty pro podání námitek, neboť k prodlení poskytovatele došlo nepochybně (také) zaviněním druhé strany
(2013/67/§13/1).

Justitianus


[1] Rozsudek Nejvyššího soudu 32 Cdo 1040/2009 stanovil, že „za zjevné vady je možno považovat jen takové, jejichž existence je kupujícímu, popř. objednateli, zřejmá na pohled, případně takové vady, které lze zjistit běžně prováděnými zkouškami".

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.