Vložil Justitianus, 2. Červenec 2023 - 9:51
  • Ach jo (bez ověření): „Slovíčkaříte, přeložte si to: je součástí soukromé bytové jednotky …“

To jsou bláboly právního analfabeta.

K tomu aby se hmotná věc stala součástí bytové jednotky, by musela být uvedena jako součást bytové jednotky buď v zákoně, nebo v prohlášení vlastníka budovy.

  • Užívací právo k prázdnému prostoru je něco zcela jiného než vlastnictví toho prostoru.
  • Užívací právo k prázdnému prostoru je něco zcela jiného než vlastnictví stavebních konstrukcí obklopujících tento prostor.
  • Formulace „k bytu patří …“ neříká nic o tom co to znamená právně, ani kdo je uživatelem a vlastníkem. (Viz poznámka 1)
Podle § 2 zákona č. 72/1994 Sb. (§ 2 Vymezení pojmů) platí:
[Pro účely tohoto zákona se rozumí] bytem místnost nebo soubor místností, které jsou podle rozhodnutí stavebního úřadu určeny k bydlení
[Pro účely tohoto zákona se rozumí] jednotkou byt nebo nebytový prostor nebo rozestavěný byt nebo rozestavěný nebytový prostor jako vymezená část domu podle tohoto zákona
Podle § 2236 odst. 1 občanského zákoníku (NOZ) platí:
Bytem se rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou částí domu, tvoří obytný prostor a jsou určeny a užívány k účelu bydlení.
Podle § 3 písm. g) vyhlášky č. 268/2009 Sb. platí:
Bytem [je] soubor místností, popřípadě jedna obytná místnost, který svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení a je k tomuto účelu užívání určen.
Podle § 48 odst. 4 zákona č. 235/2004 Sb. platí:
Obytným prostorem se pro účely daně z přidané hodnoty rozumí byt nebo jiný soubor místností, popřípadě jednotlivá obytná místnost, které svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením odpovídají požadavkům na trvalé bydlení a jsou k tomuto účelu určeny.

V těch zákonných definicích není žádná zmínka o lodžii (prázdný prostor), ani o zábradlí lodžie (součást stavby, tedy zpravidla společná část domu).

Justitianus


Poznámka (1)
V klasické povídce Šimka a Grossmanna je věta: „Ať si kdo chce co chce říká, ať si mamka slzy utírá, k dokonalému mladému muži patří cigareta jako k velbloudovi hrby.“ Z této formulace nelze učinit žádný závěr o vlastnictví té cigarety, ani o tom zda mladý muž je oprávněn cigaretu držet (ius possidendi), kouřit ji (ius utendi), užívat či požívat kouř a nikotin (ius fruendi), prodat ji či darovat (ius disponendi), zničit ji (ius abutendi),přípdně tu cigaretu opustit (ius dereliquendi). Netušíme přece zda vůbec je vlastníkem či oprávněným uživatelem té cigarety, kterou drží v zubech: možná ji ukradl (krádež), možná se jí zmocnil násilím nebo pod pohrůžkou násilí (loupeží), možná si neoprávněně přisvojil cizí nalezenou věc.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.