Co jsou, VČAS uplatněné námitky?
Zdravím. v aktuálním znění §8/2 se uvádí
„Případné námitky ke způsobu a obsahu vyúčtování předloží příjemce služeb poskytovateli služeb do 30 dnů od doručení vyúčtování, popřípadě doložení podkladů podle odstavce 1. Nepředloží-li příjemce služeb námitky v této lhůtě, platí, že se způsobem a obsahem vyúčtování souhlasí. Včas uplatněné námitky musí poskytovatel služeb vyřídit do 30 dnů od jejich předložení“
Co znamená tučně označené? Tzn. co to jsou námitky uplatněné „VČAS“?
Ve větě 1.vní se říká že námitky se podávají do 30-dnů po doručení vyúčtování nebo po doručení podkladů, pokud o ně bylo po doručení vyúčtování požádáno.
Jde o to, zda má být důležité, jaká je povaha námitky tzn. její obsah. A pokud ano, zda namítané vady (domnělé či skutečné) kategorizovat na zjevné a nikoli zjevné (kdy „bude záležet na objektivním posouzení třetí stranou (typicky soudem) zda šlo o námitku zjevnou, nebo nikoli zjevnou“).
Většinou jde odlišit existující vady zjevné (např. špatný součet, nevyúčtovaná služba, očividně chybně použité kritérium, apod.) a vady nikoli zjevné(rozúčtování nákladů nesprávným počtem rozhodných osob, vynechání některých příjemců z rozúčtování (viz DZ k zák.67/2013), nestejná základní složka pro některé příjemce (formou nestejné délky období pro dodávku tepla), vynechání vyúčtování některých služeb, které z logiky §1/3 vyúčtovány být musí(na nákladech na služby, které nebyly rozúčtovány a vyúčtovány, se příjemce podílí podle podílu na společných prostorech – příkladně náklad na vodoměry + náklad na jejich výměnu kdy dle prohlášení jsou vodoměry příslušenstvím bytu), atd.vynechání některých služeb u některých příjemců pouze z vyúčtování (tímto způsobem se těmto příjemcům vrátí i jimi zaplacená záloha na tuto službu))
Pokud lze mít vadu za zjevnou měla by se namítat ve lhůtě
30-dní od doručení vyúčtování – časové okno-A pro uplatnění
námitek.
Pokud lze mít vadu za nikoli zjevnou měla by se namítat ve lhůtě 30-dní od doručení podkladů – časové okno-B pro uplatnění námitek.
Otázka: pokud je vady skutečně nutno kategorizovat na zjevné a nikoli zjevné, pak se ptám je námitka vady ZJEVNÉ předložená mimo časové okno-A, ale v časovém okně-B uplatněná VČAS nebo nikoliv?
Příkladně: na vyúčtovnání svého rozlíceného souseda vidím, že mu byl vyúčtován alikvótní náklad na úklid ve výši 2-násobné než v minulém období i když je celkový náklad za ZUJ ± stejný. A také, že triviální součet alikvótních nákladů nesouhlasí se součtem, který je označen za nedoplatek. Pro řešení problému-1 musí žádat podklady (jako laik odhaduji, že by to měly být faktury za všechny náklady typu úklid + HUK a způsoby rozúčtování) a pokud díky dokladům skutečnost o které se soused domnívá, že je vada „nezanikne“, musí uplatnit námitku do 30-ti dnů (po doložení JAKÝCHKOLI podkladů). Pro řešení problému-2 buď námitku předloží neprodlenně (VČAS) nebo bude čekat na podklady pro problém-1 a obě námitky předloží společně (je to VČAS?).
Je námitka pro problém-2 když vada se jeví zjevná, je podaná VČAS je-li podaná až po doložení podkladů, které k jejímu odstranění možná nebyly potřeba?
Ve výše popsaném případě, soused který se nezúčatnil shromáždění před 2-ma lety – neví, ale já vím, že jeho problém způsobila změna kritéria pro rozúčtování z „na byt“ na „za počet rozhodných osob“ – a on jich má hodně. Nejsem ale ochránce nevědomých a předkládám tedy vady, které prosakují do mého vyúčtování služeb. Faktem také je, že použitý způsob rozúčtování této služby je vadný i z jiných, zde nepodstatných, důvodů.
Nicméně, pakliže problém souseda je problémem rozúčtovacím, je i v mém zájmu podat námitku k této vadě – u souseda hmatatelné, u mně nikoli (mám jen jednu rozhodnou osobu a tak bych ani na chybné rozúčtování ze SVÉHO vyúčtování nepřišel. A tedy jej ani nenamítal VČAS!)
SVJ by mělo namítané pochybnosti (v době namítání, není jisté zda skutečně o vadu) vyvrátit (doložením rozhodnutí společenství nebo jiným způsobem) nebo odmítnout …třeba bez důvodu (to když se bude chtít setkat s příjemcem u soudu).
Co tedy v §8/2 znamená: námitky uplatněné „VČAS“?
Hrůza
Poslední komentáře