Jano, máte samozřejmě pravdu v tom, že SVJ může posílat rejstříkovému soudu listiny ke zveřejnění ve sbírce listin. Názor nějaké tety z družstva můžete ignorovat. Otázkou však je zda SVJ má nějakou osobu, která by mohla SVJ zastupovat navenek. Podrobněji o tom píšu na konci.
Známá věc je, že pouhým vložením zápisu ze shromáždění do sbírky listin RS nedojde k žádné změně ve složení statutárního orgánu. Zákon totiž nespojuje skončení funkčního období se zánikem funkce statutára. Jestliže stále platí původní stanovy, pak jste i nadále členem výboru. Chcete-li se zprostit Vašich povinností ve výboru, postupujte prostě podle zákona. Není to žádná raketová věda:
89/2012 Sb. § 160 Odstoupí-li člen voleného orgánu ze své funkce prohlášením došlým právnické osobě, zaniká funkce uplynutím dvou měsíců od dojití prohlášení. |
Můžete se dožadovat, aby rejstříkový soud provedl výmaz Vaší osoby. Jenže k tomu musíte soudu prokazatelně doložit že jste postupovala podle § 160, že Vaše prohlášení došlo právnické osobě a že doba dvou měsíců již uplynula.
Pokud snad už byly přijaty nové stanovy (s předsedou SVJ) a nabyly účinnosti, pak SVJ má velký problém: samo pod sebou si podřízlo větev. Výbor tím okamžikem přestal existovat jako statutární orgán. Nabytím účinnosti nových stanov pozbyli funkce všichni členové výboru. Vaše SVJ je od toho okamžiku bez statutárního orgánu. Není nikdo, kdo by mohl zastupovat SVJ navenek a řídil vnitřní záležitosti právnické osoby. Hloupí lidé dělají hloupé věci …
Pokud by se nové stanovy dostaly do sbírky listin RS, pak i soud získá informaci že vaše SVJ má předsedu, který ovšem nebyl dosud zvolen. Proto bude soud odmítat jakákoliv podání od (bývalých) členů (bývalého) výboru. Tyto osoby už SVJ nezastupují! Nezbývá než zvolit předsedu, nebo (v nejhorším případě) soud ustaví právnické osobě SVJ opatrovníka.
Vy vlastníci jste tedy pěknej oddíl …
Justitianus
Poslední komentáře