Absence úpravy zániku společenství (mimo §5/6, §5/7 a § 9/15 ZoVB) je jen jednou z mnoha vad stávajícího ZoVB. A kde není jasno, tam je možné psát články a knihy. Např.
- JUDr. Helešic (SVJ, Evropský vzdělávací program, 2008, str. 164) dovozuje z § 9/3, že pokud v době trvání společenství se sníží počet jednotek pod pět nebo jejich vlastníků pod tři, společenství zaniká.
- Doc. JUDr. Fiala (ZoVB, 3. Vydání, C.H.Beck, 2005, str. 105) uvádí, že SVJ může zaniknout pouze pokud zaniknou jednotky, tj. pokud se vlastnictví jednotek změní na podílové vlastnictví budovy.
- Stejný názor publikoval JUDr. Dvořák (Vlastnictví bytů a nebytových prostor, ASPI, 2007, str. 346)
- JUDr. Holejšovský (SVJ, Vydavatelství Aleš Čeněk, 2008, str. 77–82)
svůj názor neuvádí, ale obsáhle cituje z Usnesení Vrchního soudu
v Praze 7 Cmo 131/2007:
„Logickým i systematickým výkladem lze dojít k závěru, že jsou-li dány určité zákonné kumulativní podmínky pro vznik společenství, zánik těchto podmínek resp. i jedné z nich znamená také i zánik společenství.“ Tj. literatura 1). Dále se však uvádí:
„Zánikem některého z předpokladů pro vznik společenství (vyjma předpokladů uvedených v § 9/15 ZoVB), společenství nezaniká.“ Tj. literatura. 2) a 3). A Vrchní soud uzavírá:
„Jiné právní skutečnosti (než § 5/6, § 5/7 a § 9/15 ZoVB) již k zániku společenství nevedou, resp. společenství v jejich důsledku nezaniká.“
Možná by něco mohl přinést nový zákon o bytech, ale co vím z připomínkového řízení jsou k němu značné výhrady.
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Poslední komentáře