Pořadí hlasování o protinávrhu: 7 Cmo 61/2014
Body k projednání jsou součástí pozvánky na shromáždění. Formulace
usnesení může být buď přímo v pozvánce, nebo v podkladech pro
jednání, nebo je vyhlášena předkladatelem přímo na shromáždění.
Ovšem časté jsou případy, kdy některý vlastník jednotky navrhne hlasovat o odlišném usnesení v téže věci. Nebo se přímo na shromáždění (při diskusi) objeví další odchylné návrhy na změnu textu usnesení.
V jakém pořadí se má o všech těchto návrzích hlasovat?
Tuto otázku má vyřešenu parlament, mají ji většinou nějak vyřešenu i korporace (ve svých stanovách), akademické senáty vysokých škol a jejich fakult (ve svých jednacích řádech), – zkrátka většinou se předem ví jak na to.
- Je možno hlasovat napřed o pozměňovacích návrzích v opačném pořadí, než v kterém byly předloženy. Je-li některý z nich přijat potřebnou většinou, dále se už nehlasuje.
- Je možno jít na to z opačného konce – hlasovat napřed o původním návrhu, a není-li přijat, přijdou na řadu pozměňovací návrhy v pořadí v jakém byly předloženy.
Šalamounským řešením je dohodovací řízení, při kterém se přítomní navzájem seznámí se svými názory a mohou si „na nečisto“ zjistit který z návrhů by měl největší podporu a za jakých podmínek. Teprve pak se bude hlasovat, třebas i o nějakém kompromisním návrhu, který vzejde z diskuse a je přijatelný pro většinu.
Ale co dělat, pokud ve stanovách SVJ není uvedeno nic o postupu hlasování o protinávrzích?
Tuto otázku řešil před časem Vrchní soud v Praze. Soud dospěl k předvídatelnému závěru, že neexistuje žádný „předepsaný“ či „správný“ postup v těchto případech.
„Vzhledem k tomu, že ani zákon, ani stanovy [konkrétního] SVJ
nemají výslovnou klauzuli v tom směru, má-li se hlasovat nejprve
o předloženém návrhu svolavatele, nebo o protinávrhu (“žádosti")
vlastníka jednotky, záleží jen na vlastnících jednotek přítomných na
shromáždění, jaký postup zvolí." Usnesení Vrchního soudu v Praze ze dne 28. 1. 2016, sp. zn. 7 Cmo 61/2014 |
Justitianus
Poslední komentáře