Vložil Justitianus, 18. Září 2020 - 18:19

Rozhodující je co o poměru přispívání je uvedeno v prohlášení (vlastníka budovy). To nemůže být měněno stanovami právnické osoby SVJ.

Společenství je pouze sluhou, správcem cizího majetku. Shromáždění má právo určovat celkovou částku příspěvků na správu, a SVJ tuto částku pouze rozpočítá mezi vlastníky jednotek podle jejich spoluvlastnických podílů. Žádné jiné oprávnění SVJ nemá. Zejména nemá pravomoc strkat nos do spoluvlastnických vztahů, které jsou napevno stanoveny v prohlášení.

Varuji před jakýmikoliv amatérskými postupy, které nemají oporu v platném právu. Takové právní kutilství mívá neblahé následky.



Dodatek

Abych byl zcela přesný, existuje možnost jak to zařídit. Nikoliv však pouhým hlasováním shromáždění! Mohla by být sjednána třístranná dohoda o změně v osobě dlužníka, nebo dvoustranná dohoda o převzetí dluhu. Účastníky této dohody budou:

  • SVJ jako věřitel,
  • pan Chudý jako dlužník, který neuhradil příspěvek na správu,
  • paní Bohatá, která chce uhradit dluh pana Chudého.

Postup podle občanského zákoníku je možný dvěma způsoby:

Převzetí dluhu
§ 1888

(1) Kdo ujedná s dlužníkem, že přejímá jeho dluh, nastoupí jako dlužník na jeho místo, dá-li k tomu věřitel souhlas původnímu dlužníku nebo přejímateli dluhu.
§ 1892 Přistoupení k dluhu
(1) Kdo bez dlužníkova souhlasu ujedná s věřitelem, že za dlužníka splní jeho dluh, stává se novým dlužníkem vedle původního dlužníka a je spolu s ním zavázán společně a nerozdílně.

V případě podle § 1888 paní Bohatá napřed sjedná s panem Chudým, že za něj uhradí jeho dluh na příspěvcích na správu domu. Jestliže s touto dohodou vysloví souhlas SVJ jako věřitel (například hlasováním shromáždění), stane se paní Bohatá dlužnicí namísto pana Chudého. Na panu Chudém se už SVJ nemůže ničeho domoci.

  • Na místě pana Chudého si můžete představit např. 8 vlastníků jednotek, na místě paní Bohaté si představte ty ostatní. Postup bude stejný: všichni chudí i bohatí musí souhlasit, jinak k žádnému převzetí dluhu nedojde.

V případě podle § 1892 paní Bohatá – bez souhlasu pana Chudého – nabídne SVJ že uhradí jeho dluh. Jestliže SVJ nabídku přijme (a opět bych doporučil aby tuto dohodu schválilo shromáždění), stane se paní Bohatá dlužníkem vedle pana Chudého. V tomto případě si SVJ při neuhrazení dluhu bude moci vybrat zda bude vymáhat (třebas i soudně) na panu Chudém, nebo na paní Bohaté.

  • Na místě pana Chudého si můžete představit např. 8 vlastníků jednotek, na místě paní Bohaté si představte ty ostatní. Postup bude stejný: všichni bohatí musí sjednat smlouvu se SVJ, jinak k přistoupení k dluhu nedojde.

Neznám žádné jiné legální způsoby jak by SVJ mohlo vymáhat příspěvky na správu stanovené v jiné výši nežli podle spoluvlastnických podílů.

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.