Pane Bedřichu,
1/ zadejte zde „předseda společenství“ apod.
2/ Hledejte také na internetu
3/ obraťte se s dotazem na portalobydleni.cz
Závěr: Chce to trochu hledat, (např. zde na portálu) nebo jinde na netu a ne jen zadat otázku a čekat na zázračnou radu. Nejste totiž první ani poslední s podobným dotazem.
www.bulletin-advokacie.cz/…d-1.-1.-2014
Dle NOZ je statutárním orgánem výbor, ledaže stanovy určí, že je statutárním orgánem předseda společenství vlastníků. Nejde pouze o terminologickou změnu, kdy původní „pověřený vlastník“ je nahrazen současným „předsedou společenství vlastníků.“ Domníváme se, že nová právní úprava stanoví jasný požadavek, aby stanovy určily, zda statutárním orgánem je výbor, nebo předseda společenství vlastníků, na rozdíl od benevolentnějšího zákona o vlastnictví bytů, podle kterého v případě, že nebyl zvolen výbor, pověřil shromáždění výkonem jeho funkcí pověřeného vlastníka a ve stanovách tak mohla být obsažena alternativa statutárního orgánu. S ohledem na dosud neexistující soudní praxi, je však možné, že toto ustanovení bude vyloženo opačně. Pokud však chtějí mít zakladatelé společenství vlastníků jistotu, že jejich společenství vlastníků bude zapsáno do rejstříků společenství vlastníků, je vhodnější akceptovat přísnější výklad zákona.
Co se týká statutárního orgánu, § 1205 odst. 1 o. z. stanoví, že statutárním orgánem je výbor, ledaže stanovy určí, že je statutárním orgánem předseda společenství vlastníků. Občanský zákoník tedy nahrazuje pojem „pověřený vlastník“ pojmem předseda společenství vlastníků. Vyvstává tedy otázka, zda lze ve stanovách určit tento orgány alternativně, tedy že jím bude buď výbor, nebo předseda společenství vlastníků. Nutno podotknout, že praxe do 31. 12. 2013 byla taková, že stanovy upravovaly výbor nebo pověřeného vlastníka alternativně, rovněž tak vzorové stanovy (např. čl. VI odst. 1, čl. IX). Nelze si však nepovšimnout rozdílu ve formulaci uvedené v § 9 odst. 7 zákona č. 72/1994 Sb. a ve shora citované formulaci § 1205 odst. 1 o. z. Důvodová zpráva nám odpověď na tuto otázku nedává. Rovněž v dosud publikované odborné literatuře jsme výslovnou odpověď nenalezli.[13] S ohledem na právní jistotu, dokud tato otázka nebude judikatorně vyřešena, je navrhována výslovná úprava, tedy volba, zda statutárním orgánem bude výbor společenství nebo předseda společenství vlastníků. Je tedy vypracována dvojí varianta stanov, s výborem nebo předsedou společenství vlastníků, v ostatních článcích, v kterých se pouze odkazuje na statutární orgán, je pro zjednodušení uváděn výbor.
Stav podle zákona o vlastnictví bytů Podle judikatury Nejvyššího soudu předchozí právní úprava neumožňovala, aby se členem výboru společenství vlastníků stala osoba, která nevlastní v domě žádnou jednotku.
Stav podle nového občanského zákoníku Dle NOZ … § 1205 odst. 1 je statutárním orgánem společenství výbor, ledaže stanovy určí, že statutárním orgánem je předseda společenství vlastníků. Ze žádného ustanovení NOZ přitom nevyplývá podmínka, že by se členem výboru nebo předsedou společenství mohla stát pouze osoba, která je vlastníkem jednotky v daném domě.
Od 1.1.2014 se tedy členem výboru společenství vlastníků nebo předsedou společenství může stát i osoba, která není vlastníkem jednotky v domě, samozřejmě v případě, že to u konkrétního společenství vlastníků jeho stanovy výslovně nevylučují (což v praxi bývá poměrně časté).
www.portalsvj.cz/…nflikt-zajmu
www.portalsvj.cz/…vi-vlastniku
zpravy.aktualne.cz/ekonomika/spolecenstvi-vlastniku-jednotek-externi-predseda/r~3db19ac22f7b11e9b7ed0cc47ab5f122/
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Pane Bedřichu, uvědomte si všichni v domě, že předseda společenství (nejčastěji nevlastník jednotky) nemá prvotní zájem snižovat náklady na provoz domu, ale aby svolal schůzi jen 1× / rok dle zákona a dostal za to co nejvíce peněz.
Pokud dobře čtu zákon a komentáře zde na portálu a internetu, nic nebrání tomu, aby předsedou společenství byla fyzická osoba, třeba předseda výboru (nebo společenství) z jiného domu kterého dobře znáte. Pro jistotu si to můžete (že jde o fyzickou či právnickou osobu) dát do stanov.
Dokážete se aspoň shodnout na změně stanov z „výbor“ na „předseda společenství“ ?
- – – – – – – – – – – – –
„Jak to je potom s nahlášením na soudu? Tam také bude figurovat jako statutární zástupce SVJ třeba ta RK ?“
Odpověď: A kdo jiný by tam měl být zapsán (figurovat" aby to odpovídalo skutečnosti (pravdě, faktickému stavu) ?
Poslední komentáře