Vložil Justitianus, 5. Březen 2020 - 7:22

Také v domech rozdělených na jednotky nemusí existovat SVJ. Při tom platí, že jednotek v domě může být libovolné množství – třebas desítky či stovky. Takový dům je domem s jednotkami, avšak v rejstříku SVJ k němu nenajdete žádné SVJ.

Zákon č. 89/2012 Sb. totiž nestanoví, že by snad SVJ muselo povinně být založeno v domě rozděleném na jednotky. Opak je pravdou. Zákon ponechává vlastníkům jednotek naprostou volnost v tom, zda založí či nezaloží právnickou osobu SVJ.

  • Příklad č. 1: developer postaví dům s 120 jednotkami. Je vlastníkem všech jednotek a pronajímá byty/nebyty v domě. Jeho cílem možná je začít jednotky později prodávat (až se ceny na trhu zvýší). V tomto domě SVJ nevznikne. Na jeho založení má developer čas až do doby, kdy se rozhodne že začne jednotky prodávat.
  • Příklad č. 2: Dědici miliardáře se rozhodli, že jeho dvoupatrovou vilu rozdělí na jednotky. Po rozdělení bude v domě (například) 12 jednotek, které budou ve vlastnictví (například) šesti dědiců. SVJ pro dům nevznikne ani vzniknout nemusí. V rejstříku SVJ nic nenajdete. Jednotky totiž vznikly originárně (zrušením a vypořádáním spoluvlastnictví rozdělením na jednotky a vkladem do katastru).

Zákon pouze stanoví v § 1198, že při alespoň pěti jednotkách a alespoň třech různých vlastnících je možno převést na jinou osobu pouze jednu jedinou jednotku. Dokud žádný z vlastníků jednotek nechce svou jednotku převést, nic se neděje. Po převodu kterékoliv jednotky osobě mimo okruh prvních vlastníků zablokuje katastrální úřad všechny další převody. Zda se pak vlastníci jednotek rozhodnou situaci odblokovat založením SVJ nebo nějak jinak – to je pouze na jejich úvaze.

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.