Výlučné užívání společnách prostor

Komentář, na které odpovídáte, neexistuje.
Vložil Jana1991, 18. Únor 2020 - 14:29 ::

Dobrý den, ráda bych se zeptala jaké mám možnosti, když mi nebyly určeny prostory k výlučnému užívání.

Letos jsem se nastěhovala do bytového domu, kde všichni vlastníci mají určený nějaký prostor k výlučnému užívání. Já byt kupovala od města, kde bývala kdysi jídelna, takže dle prohlášení vlastníka k těmto prostorům nic určeno nebylo. Momentálně prostory užívám jako bytové, podílím se na placení fondu oprav a vlastníci mi nevymezili žádný prostor k výlučnému užívání i když všichni ostatní tyto prostory mají. Jaké jsou moje možnosti, aby prostory k výlučnému užívání také získala?

Děkuji za případné rady

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil . (bez ověření), 18. Únor 2020 - 14:42

    Oni (ostatní kromě vás), mají určený nějaký prostor vyhrazený k výlučnímu užívání v Prohlášení vlastníka, nebo kde to mají vyhrazené k výlučnému úžívání? Prosim odpovězte.

    Vložil Jana1991, 18. Únor 2020 - 14:59

    Ano, všichni mají prostory vymezené i v prohlášení vlastníka. Chápu, že k mému bytu dříve nic vymezeno nebylo, protože jednotka jako byt nefigurovala, ale momentálně, když se jedná o byt a podílím se vším na chodu domu měly by mi být prostory k výlučnému užívání dle mého názoru také vyhrazeny.

    Vložil JaVa, 18. Únor 2020 - 15:17

    Jediná možnost, je ve změně Prohlášení vlastníka,ke které ovšem budete potřebovat písemnou dohodu, všech dotčených vlastníků jednotek v domě.Opravdu Vám to stojí za tu námahu? Nehledě k tomu,že by jste v případě dohody všech, hradila veškeré náklady na změnu PV a ty opravdu nejsou zanedbatelné.Přeji hezký den.JaVa

    Vložil Justitianus, 19. Únor 2020 - 6:35

    S názorem pana JaVa nelze zcela souhlasit. Změna prohlášení by skutečně vyžadovala souhlas všech. Ovšem tazatelka může svůj problém vyřešit i jinak.

    § 1208
    Do působnosti shromáždění patří (…) f) rozhodování (…) o změně v určení společné části sloužící k výlučnému užívání vlastníka jednotky (…).

    Paní Jana1991 by si měla zjistit, zda v domě existuje nějaká místnost či alespoň část společného prostoru (např. sklepní kóje), která není v Prohlášení určena k výlučnému užívání vlastníkem určité jednotky. Pak ať se pokusí získat na shromáždění většinový souhlas podle § 1208 písm. f). Bude pak moci tento prostor/místnost užívat výlučně.

    Podotýkám, že půjde o souhlas beze změny Prohlášení, takže bude udělen pouze pro její osobu a pouze do odvolání. Užívání prostoru/místnosti nebude spojeno s vlastnictvím jednotky: pokud paní Jana např. svou jednotku prodá, bude nový vlastník opět muset škemrat o přidělení nějakého prostoru/místnosti – ale nemusí už dostat souhlas.

    Co není uvedeno v Prohlášení, není vlastníkovi jednotky garantováno. Ale za pokus to možná stojí…

    Justitianus

    Vložil JaVa, 19. Únor 2020 - 9:11

    Děkuji za doplnění.Já jsem reagoval na úvodní dotaz,ze kterého jsem dovodil,že tazatelka „chce“ taky něco do výlučného užívání(časově neomezeného),když to mají všichni ostatní)

    Viz

    "Pozor pouze na to, že pronájem je možný pouze třetím osobám Vložil zdeseny clen SVJ, 16. Leden 2019 – 9:04 Pak postačuje schválení shromážděním nebo výborem dle stanov a musí to být alespoň za cenu obvyklou.

    Pokud by o podobné využití společných prostor měl zájem někdo z členů SVJ, tak jemu nelze pronajímat, neboť by si pronajímal i sám od sebe, což nelze.

    Člen SVJ může společný prostor využívat ale obdobně jako při pronajímání, pouze se nebude schvalovat pronájem, ale umožnění výlučného užívání nad rámec jeho podílu na společných částech a následně se mu stanoví s ohledem na toto výlučné užívání příspěvek na správu domu tak, aby to odpovídalo nájmu nečlenovi." konec citace

    Přeji Vám hezký den.JaVa

    Vložil Justitianus, 19. Únor 2020 - 9:23

    Užívání společné části spoluvlastníkem není možné podřadit pod právní vztah nájmu. V tom máte pravdu.

    V citátu Zděšeného člena je však nepřesné tvrzení. Spoluvlastníci mohou většinově rozhodnout např. o tom, že užívání společné části jedním z nich bude bezúplatné. Takové rozhodnutí je v jejich pravomoci.

    Budou-li spoluvlastníci trvat na úplatě za výlučné užívání, pak ovšem konstantní judikatura dovodila, že platba výlučného uživatele se stanoví „ve výši nájemného v místě obvyklého za obdobný předmět nájmu“. To bude platit, pokud výlučný uživatel nepřevezme na sebe povinnost „spravovat výlučně užívanou část na vlastní náklad“.

    Rozhodující tedy bude vůle spoluvlastníků, vyjádřená většinovým hlasováním.

    Justitianus

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".