Vložil Justitianus, 7. Únor 2020 - 2:43

Rozsudek Nejvyššího soudu 26 Cdo 687/2014 se týkal právních poměrů v době účinnosti starého Občanského zákoníku 40/1964 Sb. Předsedkyně JUDr. Jitka Dýšková sdělila – poněkud kostrbatě a nepřehledně – že (při tehdejší absenci zákonné úpravy) se pro úhradu dlužníka použije zásada priority.

Pouze pokud by nebylo možné dluhy seřadit podle jejich priority, použila by se zásada proporcionality – tedy nastala by poměrná (proporcionální) částečná úhrada všech dluhů.

V současné době je právní situace jednoznačná: nový Občanský zákoník 89/2012 Sb. obsahuje podrobné určení pořadí plnění více dluhů dlužníka. Máme tedy z čeho vycházet a nemusíme si pomáhat berličkou „rozhodovací praxe Nejvyššího soudu“.

§ 1933
(1) Je-li dlužník dlužen z několika závazků k plnění stejného druhu a neurčí-li při plnění, na který dluh plní, započte se plnění nejprve na závazek, o jehož splnění věřitel dlužníka již upomenul, jinak na závazek nejméně zajištěný. Při stejné míře zajištění několika závazků se plnění započte nejprve na závazek nejdříve splatný.

Tato zákonná úprava se použije v případě, kdy dlužník cosi zaplatil, ale nesdělil věřiteli na který z jeho dluhů je platba určena (1).

Justitianus
(1) Poznámka: Dlužník může určit na který dluh plní i tím, že uhradí věřiteli částku, která odpovídá právě a pouze jednomu z dluhů. K tomuto překvapivému závěru dospěl Nejvyšší soud v rozsudku 23 Cdo 1212/2010. Takže když SVJ obdrží neoznačenou platbu, mělo by napřed prozkoumat, zda částka odpovídá některému existujícímu dluhu dlužníka. Podle toho pak SVJ bude povinno platbu „spárovat“.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.