Vložil Justitianus, 18. Červenec 2019 - 15:57

A znovu tedy opakuji: příspěvek není totéž co záloha na tento příspěvek. To si někdo plete hodinky a holinky.

V žádném případě neplatí, že by pouhé nařízení vlády č. 366/2013 Sb. snad mohlo nařizovat vlastníkům jednotek zda mají ke správě domu vybírat nějaké zálohy. Ani § 1208 písm. d) se o žádných zálohových platbách nezmiňuje ani slovem. Povinnost hradit zálohy na správu může být vlastníkovi uložena pouze stanovami SVJ. Pokud to není výslovně uvedeno ve stanovách, pak taková povinnost neexistuje.

K tomu viz příslušné ustanovení ObčZ:
§ 1200 Založení společenství vlastníků
(1) Společenství vlastníků se založí schválením stanov. (…)
(2) Stanovy obsahují alespoň (…) g) pravidla pro tvorbu rozpočtu společenství, pro příspěvky na správu domu a úhradu cen služeb a pro způsob určení jejich výše placené jednotlivými vlastníky jednotek.

Právě zde – tedy ve stanovách SVJ – má být uvedeno zda společenství je oprávněno stanovit a vybírat nějaké zálohy na správu. Podotýkám, že v části NOZ o bytovém spoluvlastnictví jsou zálohy zmíněny pouze v souvislosti s úhradou služeb spojených s užíváním bytů, viz § 1208:

§ 1208
Do působnosti shromáždění patří (…)
e) schválení druhu služeb a výše záloh na jejich úhradu, jakož i způsobu rozúčtování cen služeb na jednotky, (…).
Zrušený zákon č. 72/1994 Sb. o vlastníctví bytů obsahoval jednoznačnou povinnost vlastníků jednotek skládat zálohy:
§ 15
(1) Vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku. Pokud dohoda neurčuje jinak, nesou náklady poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu (§ 8 odst. 2).
(2) K účelu uvedenému v odstavci 1 skládají vlastníci jednotek předem určené finanční prostředky jako zálohu. Výši záloh si určí vlastníci jednotek usnesením shromáždění dopředu tak, aby byly kryty předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech. Výši částky a den její splatnosti sděluje vlastníkům jednotek výbor nebo pověřený vlastník.

Na rozdíl od ZoVB ovšem v ObčZ není o zálohách na správu domu ani slovo – nedočtete se o tom nic ani v obecné části o spoluvlastnictví, ani ve speciální části o bytovém vlastnictví.

Pouze v části o přídatném spoluvlastnictví jsou zálohy na správu zmíněny – a to kupodivu velmi podrobně, včetně postupu jak určit výši záloh na následující rok. Je zde zmíněno jak přispívání, tak i povinnost hradit na toto přispívání předem zálohy. Z toho je vidět, že zákonodárce si nespletl příspěvky se zálohami, jak se někteří popletové domnívají. Přečtěte si to v ObčZ zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89….
Ovšem přídatné spoluvlastnictví není bytové spoluvlastnictví, proto nelze tato ustanovení v SVJ nijak použít, a to ani per analogiam.

Můžete si samozřejmě obdobný text dát do stanov vašeho SVJ, v souladu s § 1200 odst. 2 písm. g) ObčZ: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89…. Tím zajistíte, že SVJ bude mít právo vybírat zálohy na správu (např. ve výši stanovené shromážděním). Tak jak tomu bylo za účinnosti starého dobrého ZoVB. Jak se schvaluje změna stanov SVJ – to se dočtete ve vašich stanovách.

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.