a vyúčtovávají se vlastníkům každé zvlášť. Tak. jak popisujete náklady A+B+B – jde zřejmě o náklady na vlastní správní činnost – ty se vypořádávají každý rok tak, jak to popisujete. Tyto náklady se rozpočítávají většinou stejným dílem na jednotku – pokud nebylo dřívějším rozhodnutím shromáždění vlastníků stanoveno u jistého druhu nákladů jinak. Vypořádání se děje současně s ročním rozúčtováním nákladů na služby.
Jinak je to s příspěvky na opravu a údržbu domu, které u nás jsou dvojí: Příspěvky na údržbu a opravu těch společných částí domu, které nejsou ve výlučném užívání vlastníků jednotek – ty se stanovují dle výše spoluvlastnických podílů. Tyto prostředky má SVJ na svém účtě, ze kterého průběžně hradí náklady na opravy uvedených společných částí. S výší uhrazených nákladů jsou seznámeni vlastníci při schvalování roční uzávěrky, kdy se k nim mohou vyjádřit. Vlastníkům se už nic nerozúčtovává – není co.
Dále máme příspěvky na údržbu a opravy společných částí domu, které jsou ve výlučném užívání vlastníků jednotek. Výši těchto příspěvků si stanovují výluční uživatelé těchto částí s ohledem na charakter těchto společných částí a po použití těchto prostředků na opravy těchto částí zajistí SVJ, aby náklady na tyto opravy plně hradili výluční uživatelé v souladu s § 1180 NOZ – tedy plně na náklady dotčených vlastníků. Příspěvky jsou taktéž shromažďovány na příslušných analytických účtech a konkrétně u výtahu, který využívá pouze skupina vlastníků – provozovatelů výtahu, máme stanoveno, že pokud se tento účet v daném roce dostane do červených čísel, musejí provozovatelé výtahu při roční závěrce doplatit tolik, aby účet byl opět v kladných číslech.
Složitější to bylo při revitalizaci domu, kdy podstatná část nákladů na opravu byla hrazena pomocí úvěru u banky – definitivní náklady budou rozúčtovány na jednotlivé vlastníky až po splacení úvěru. Rozúčtování máme připravené, respektuje § 1180 a pokud všichni vlastníci budou hradit ukázněně jako doposud příspěvky na umoření dluhu SVJ, vrátí se jim předem vypočítané částky, o kterých vědí léta dopředu. Kdyby někdo přestal platit příspěvky na umoření dluhu, rozúčtování by se muselo změnit s ohledem na to, že za výši dluhu SVJ ručí vlastníci dle výše svých vlastnických podílů.
Poslední komentáře