Vložil Justitianus, 1. Leden 2019 - 18:42

Pane Jenčeku, v celém Vašem textu si pletete pojmy. To, co nazýváte nesrozumitelně „příspěvky na správu domu“ či „příspěvky do FO“ jsou ve skutečnosti (podle účetního zatřídění) dlouhodobé zálohy na správu. Nikoliv konečné úhrady.


Přispívat na správu domu (nebo obecně na cokoliv) je možné třemi způsoby:

  1. konečná úhrada celé částky předem (před poskytnutím plnění)
  2. konečná úhrada celé částky dodatečně (po poskytnutí plnění)
  3. skládání záloh(y) předem s následným vyúčtováním a vypořádáním přeplatků/nedo­platků.

Ptáte se, zda uvedená situace je v souladu s NOZ. To musíte vědět Vy; my to netušíme. Nevíme co máte o přispívání uvedeno v Prohlášení vlastníka budovy, případně ve stanovách SVJ. Viz § 1166 a § 1200 NOZ.

Podle § 1166 NOZ platí, že ”má-li rozdělením vzniknout alespoň pět jednotek, z nichž mají být alespoň tři ve vlastnictví tří různých vlastníků, uvedou se v prohlášení i náležitosti stanov společenství vlastníků jednotek“.

O náležitostech stanov uvádí NOZ v § 1200 odst. 2 písm. g toto:
”Stanovy obsahují alespoň (…) pravidla pro tvorbu rozpočtu společenství, pro příspěvky na správu domu (…) a pro způsob určení jejich výše placené jednotlivými vlastníky jednotek“.

Takže se nás ptáte na něco, co je už od počátku obsaženo ve stanovách vašeho SVJ. Pokud tam snad je uvedeno, že vlastníci platí naslepo zálohy v libovolné výši určené shromážděním, pak to dopadá samozřejmě i na Vás. Z toho se nevykroutíte, ledaže by šlo o částky „zjevně nepřiměřené“, jak judikují soudy.

Mohli jste si ve stanovách ujednat podrobná pravidla pro stanovení výše záloh na správu. (Například na základě dlouhodobého plánu údržby a oprav, který schvaluje shromáždění.) Vy jste si ale žádná pravidla ve stanovách neujednali, takže stav je takový, jaký je: všichni platíte bez kontroly a bez vyjádřeného důvodu zálohy ve schválené výši.

Vaší povinnosti se můžete zbavit jedině tím, že přestanete být vlastníkem jednotky v domě. Počítejte s tím, že bezdůvodně složené zálohy Vám nebudou vráceny.


Napsal jste: „V této rezervě/záloze/„FO“ se tudíž po léta hromadí peníze vlastníků bez možnosti vypořádání.“

To není pravda. Možnost vypořádání záloh (nikoliv konečných příspěvků) existuje. Vyúčtování a následné vypořádání záloh nastane zcela jistě po použití zálohy (nebo její části) na sjednaný účel. Případně po tom, co odpadl důvod ke kterému byla záloha vybírána (např. dojde k zániku domu). Zálohy bude SVJ muset vrátit i v případě, že tak rozhodne shromáždění. O vrácení složené zálohy (nebo její části) se shromáždění usnáší stejným kvorem, jakým se hlasuje o výši předpisu záloh na následující období.

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.