Vložil Justitianus, 6. Červenec 2019 - 15:08

Polan52 napsal: „Podle mne je požadování plné moci od manžela v případě SJM šikana“

Nikoliv, není to šikana.
Naopak – je to docela dobré zákonné ustanovení, které chrání SVJ v případech, kdy manželé se neshodnou, nemluví spolu, hádají se, dělají si naschvály, jsou v rozvodovém řízení. Každý z manželů může mít jiný názor na zateplení/nová okna/opravu střechy/(… doplňte další desítku možností). Jak by podle Vás měli statutáři SVJ získat projev vůle vlastníka jednotky? Komu z manželů by mělo SVJ adresovat vyúčtování, předpisy záloh, výzvy k úhradě, další sdělení?
Ustanovení § 1185 ObčZ to řeší jednoznačně.

Polan 52 napsal: „… a určení sebe sama zástupcem [je] komedie“
Nikoliv, není to komedie. Asi nejste členem výboru SVJ, to byste tomu rozuměl.
Ustanovení § 1185 je formulováno jako zákonem uložená povinnost oběma manželům. Oba tedy povinně zmocní společného zástupce. A protože jde o běžnou záležitost podle § 696 ObčZ, ke zmocnění postačí pouze jediný z manželů, který prohlásí, že zmocnění přijímá a zároveň dá souhlas i za druhého manžela jako jeho zástupce (§ 696 odst. 1).

Nepřítomný manžel nemůže později namítat, že nesouhlasí. Měl si totiž splnit svou povinnost podle § 696 odst. 2: měl předem oznámit SVJ, že se zastoupením druhým manželem nesouhlasí. Pokud toto SVJ neoznámil, má smůlu. Nemůže později úspěšně namítat, že druhý manžel nebyl oprávněn je oba zastupovat.

Ustanovení § 1185 ObčZ tedy vnáší právní jistotu do vztahu SVJ – manželé a do vztahu SVJ – spoluvlastníci jednotky.

Pokud toto považujete za „komedii“, máte samozřejmě na takový názor plné právo. Já bych spíše zdůraznil tu právní jistotu, která ze znění § 1185 vyplývá pro všechny zúčastněné.

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.