AsiTak, děkuji, že jste našel odvahu se mnou diskutovat. Budu lehce kritická, ale bude to konstruktivní kritika. (Jak jinak?)
Začnu od vašeho bodu 4. Předpokládám, že jde o tabulku na str. 13 – 14 metodického pokynu. U obou položek je uvedena poznámka „3“. A v legendě k ní se píše: jedná se o použité koeficienty (stanovené podle technických norem nebo prováděcí odbornou firmou) a o korekční činitele výkonu otopných těles zohledňujících polohu místnosti – viz § 6 odst. 2, zákona o službách – a uvádějí se zpravidla v agregované podobě (ve výsledné, souhrnné hodnotě). Tato poznámka, kromě toho, že se významově shoduje s tím, co jsem napsala ve svém předchozím příspěvku v prvním odstavci, podle mého názoru, vylučuje vaše vysvětlení z bodu 4.
Pokud jde o bod 1, k tomu jen aktuální osobní zkušenost. Figuruji jako žalobce v soudním sporu s mým poskytovatelem služeb. Soudce se k metodickému pokynu MMR, na nějž se odvolává protistrana jako k důkazu, staví jako ke zbytečnosti. Spor ale není dosud ukončen, musím proto připustit, že může dojít ke změně názoru, a když už ne u tohoto soudu, tak u případného odvolacího. A pak mám historickou zkušenost ze začátku tohoto roku, kdy MMR „lifrovalo“ na web jednotlivé verze pokynu s překvapivou frekvencí. Proto já osobně na něj hledím jako na vodítko, názor někoho z ministerstva, ale tam, kde mi neštymuje s předpisy ze „sbírky“, nepřijímám jeho názor a hledám vysvětlení – to současné jsem uvedla v druhém odstavci svého předchozího příspěvku.
K bodům 2 a 5 – hodnotím situaci ze svého pohledu „příjemce služeb“. To značí: zákon definuje podmínky výpočtu a náležitosti dokladu a já mohu žádat podklady k ověření, že vše je, jak má být. Očekávám proto na dokladu vypočtený „můj díl“ ZS, SS a ideálně i úpravu (korekci) za nedodržení limitu, vše v daných jednotkách a Kč. Jednotkou ZS je m2, jednotkou SS je dílek a jednotkou limitu je %. Musím se vás proto ptát: k čemu dodatečný korekční koeficient náměru v uvedeném konkrétním příkladu o hodnotě 1,2 – co z tohoto čísla vyčtu, co mi řekne? Jaká je jeho vypovídací schopnost? ;-) Já chci znát, ZS, SS a %, nakolik se se svou spotřebou „vejdu/nevejdu“ do průměru nákladu na vytápění připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy. Pokud na dokladu bude i navíc ten váš dodatečný korekční koeficient náměru, tak proti tomu protestovat nebudu, ale nebudu mu věnovat žádnou pozornost, já necítím potřebu mu rozumět a interpretovat jej, pro mne nemá žádný praktický význam. Chraň bůh, že bych v důsledku jeho znalosti pak třeba musela stát celou topnou sezónu před „měřákem“ a točit s termostatickou hlavicí tak, abych se strefila do „korigovaného náměru“ loňského období a stejně by mi to bylo ;-) prd platné, protože to by museli obdobným způsobem korigovat ručně náměry všichni příjemci služeb v zúčtovací jednotce, o čemž pochybuji, že by mohlo nastat.
K bodu 3 – nemám připomínek. Snad jen upozornění, že diskutujeme o dodatečné (ve smyslu ex post) korekci náměru.
Poslední komentáře