Problém stanov je, že lidi často netuší, co to je a k čemu to je. Nechodí kolem toho každý den, nesmrdí to, neruší to noční klid a neteče jim to ze stropu.
Zažil jsem různé situace
- že buď vůbec poprvé v životě slyšeli slovo „stanovy“, případně si jen mlhavě vzpomínali, že to slovo někdy možná slyšeli
- že jde o něco, co musíme mít, protože to po nás chce stát (což je vlastně i pravda :-) a že ty stanovy schválilo nějaké ministerstvo a jsou pro celý stát centrální
- vím, že stanovy mít musíme, ale proč bych je četl, když už je přečetl náš předseda… (…naše božské družstvo, správce, inženýr Honza Bárta z 3. patra, který byl před 30 lety investičním referentem v místním státním podniku…) …proč bych je četl, když už je přečetl správce, kterého si za tyhle věci přece platíme, hm?
- stanovy jsou úplně skvělé, nejskvělejší v celém širém světě, protože nám je poslali z Úřadu pro bytová družstva až z kraje
Situací, kdy předkladatel připraví stanovy a pošle několik měsíců (nebo i rok) předem vlastníkům, aspoň těm, které to zajímá, na e-mail, jsem ve skutečnosti mnoho nezažil.
Situaci, kdy by se hlasovalo o dvou či třech konkurenčních variantách stanov, jsem osobně nezažil, ale četl jsem v jednom zápise založené ve sbírce listin, že tomu tak v jednom SVJ vskutku bylo.
Ve skutečnosti spíše pozoruji situace, kdy svolavatel shromáždění neposkytne vůbec žádný návrh stanov nikomu, ale lidi prostě zvednou ruku, protože předseda dal hlasovat, a přece se hlasuje zvednutím ruky, když řekne předseda, že se hlasuje… Aha pozor, zase přišel ten rejpal, co pořád chodí na schůze a na něco se ptá, že se nestydí, ježiš, ten idiot zase otvírá pusu a chce něco říct. Máňo, strč do něj loktem, ať to zase nedopadne jako minule, kdy jsem nestihl začátek prvního poločasu…
Pak máte možnost jen hlasovat PROTI a podat žalobu. Jenže když je schůze usnášeníschopná a všichni hlasovali PRO, nemáte moc šancí zneplatnit hlasování jen proto, že předsedající vám odepřel diskusi či protinávrhy, svolavatel neposlal podklady a vy jste vlastně nevěděli, o čem se hlasuje. Chytré hlavy na Nejvyšším soudu vám v dvouodstavcovém rozsudku vysvětlí, že jeden hlas stejně nic neovlivní.
Poslední komentáře