Vložil Poznamka (bez ověření), 2. Duben 2017 - 2:52

provádí ten, kdo aplikuje jinou metodu (bez dohody) než předepisuje zákon o službách v § 5 Rozúčtování nákladů na služby … rozúčtují se náklady na služby v poměru naměřených hodnot na podružných (bytových) vodoměrech.
V zákoně nic není „je známo, že rozdíl mezi patním vodoměrem a náměry jednotlivých vodoměrů se rozpočítá mezi majitele bytů.“. Především rozúčtováním rozpočítáme společné celkové náklady a ne odebranou vodu a „náměr patního vodoměru“ vůbec není součásti metody rozpočítání.
Označíme-li celkové skutečné náklady (součet vyfakturovaných odběrů připadající na zúčtovací období) písmenem N a rozvrhovou základnu náměrů bytových vodoměrů jako posloupnost čísel v1, v2,..vn, pak na některou i-tou jednotku připadající náklad Ni je dán vzorcem:
Ni=N * vi / (v1+v2+…vn)
Podvod se dělá tím, že součet náměrů dle bytových vodoměrů (v1+v2+…vn) se nahradí náměrem patního vodoměru Vp a podíl Nc=N/Vp se prohlásí za nákladovou jednotkovou cenu odběru a na jednotku připadající podíl nákladů bude N"i= vi * Nc.
Tím, že bytové vodoměry v součtu měří víc než patní vodoměr, převážně okolo 10 % tento podvodný výpočet zatíží jednotky větším nárokem (u nás celkem okolo 10 tis. za SVJ a SV) než by stanovil nárok dle výpočtu podle zákona. Z uvedeného vyplývá, že vodoměry na patě mají význam pouze pro fakturaci a jejich kalibraci vodárna hlídá. O bytové vodoměry se stará SVJ, nemá-li jednotka kalibrovaný vodoměr jednotka se vykazuje jako jednotka bez měření odběru.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.