Vložil Zdeno (bez ověření), 2. Únor 2017 - 11:29

Vaše obec pravděpodobně prodá bytový dům v celku právnické osobě, nikoliv jednotlivcům. Právnickou osobu si musíte založit sami, třeba „družstvo“, nebo „spolek“ (dříve občanské sdružení) a pod. Ve stanovách je velice vhodné pamatovat na finanční účast členů na koupi a pozdější převod bytů do vlastnictví členů. Různé formy právnické osoby mají různé klady a zápory. My (14 bytů) jsme volili spolek, s ohledem na nebezpečí, že z družstva by členové mohli ještě před koupí kdykoliv pláchnout, žádat okamžitě vyrovnání a zůstala by nám po nich díra v rozpočtu na barák.

Obec prodá dům této právnické osobě. Co s ním nový vlastník udělá už obec nebude zajímat. Právnická osoba bude zapsána jako jediný vlastník nemovitosti.

Právnická osoba může bytový dům rozdělit na „jednotky“, a to dokumentem „Prohlášení vlastníka“. Právnická osoba bude zapsána jako jediný vlastník jednotek.

Vlastník může převést jednotky (každou zvlášť) do vlastnictví fyzických osob (= členů družstva či spolku). Jakmile bude zapsán vlastník v pořadí 3. jednotky, vznikne SVJ (samo od sebe = ze zákona), jehož členy jsou oni tři první zapsaní vlastníci. Původní vlastník (= právnická osoba) je povinen svolat „Shromáždění vlastníků“, přijmout „stanovy“, zvolit „statutární zástupce“ a vše nechat zapsat na soudu. Pak teprve katastrální úřad bude zapisovat další vlastníky jednotek.

Budete mít SVJ a budete hospodařit na svém, k čemuž Vám dopomáhej Bůh! Jinak se k vytouženému SVJ nepropracujete.

Zapsáno zhruba podle vlastní zkušenosti bez záruky na 100% správnost. Pojmy v „uvozovkách“ hledejte na tomto portálu a ve sbírce zákonů. S pozdravem Zdeněk

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.