Můj příspěvek bude teoretického rázu, protože se jedná o novou věc, se kterou nemám praktické zkušenosti.
V podstatě tomu rozumím tak, že jste se odpojil od domovní otopné soustavy („radiátory mám uzavřené bez spotřeby“) a vytápíte svůj byt na vlastní náklady z jiného (pro sousedy cizího) zdroje. Jinými slovy, i kdyby se centrální topení vypnulo a všichni mrzli, vy můžete po své linii nezávisle na ostatních topit dál.
Odpojit se od centrální otopné soustavy může být silný zásah do této soustavy i do společných částí domu a pozemku. Bylo by proto vhodné, kdybyste býval předem jednal s výborem o svém úmyslu odpojit se.
Váš návrh, že budete platit základní složku a nebudete platit složku spotřební je logický a zdá se být spravedlivý. Pro vyúčtování za rok 2015 to nenaráží ani § 4 odst. 4 vyhlášky č. 372/2001 Sb., ale bude pro Vás asi obtížné dohodnout způsob kontroly, že jste nezneužíval svého postavení, nevypínal občas své tepelné čerpadlo a nenechával se vytápět prostupem tepla stěnami od sousedů.
Není mi jasné, jak byste platil 40 % spotřební složky, když máte náměry na radiátorech = 0. Jakékoli procento z nuly je totiž zase nula, čili za těchto podmínek byste neplatil za spotřební složku nic.
Problémy mohou nastat od r. 2016 kdy vstupuje do účinnosti vyhláška č. 269/2015 Sb., kde podle § 3 odst. 2 nesmí rozdíly v nákladech na vytápění, připadající na 1 m2 započitatelné plochy překročit hodnotu o 20 % nižší oproti průměru v domě. Jinými slovy, tato vyhláška „trestá“ i za malý odběr tepla. Na Váš speciální případ se však podle mého názoru tento paragraf nehodí.
Ve Vašem případě se podle mého názoru uplatní § 6 odst. 1 vyhlášky 67/2013 Sb., podle kterého se náklady na dodávku tepla rozúčtují na základě ujednání poskytovatele služeb (tj. vašeho SVJ) se všemi vlastníky jednotek (bytů). Jinými slovy, budou-li souhlasit všichni vlastníci, můžete se dohodnout, řečeno s nadsázkou, prakticky na čemkoliv.
Ivanq.
Poslední komentáře