Vložil lake, 1. Duben 2016 - 14:38
  • Jar napsala: „To je problém, stejně, jako mi SVJ, když prodám byt nevystaví papírek, že má vůči mně závazek ve výši třeba 100 000, protože mu platím 10 let do „fondu oprav“, ze kterého se zatím nic neopravilo, …“

Ne, není to problém. Pouze si musíte říci o vyúčtování.

Podle § 1400 NOZ platí, že SVJ je správcem cizího majetku. Na každého správce cizího majetku dopadají tyto zákonné povinnosti:

89/2012 Sb. Vyúčtování
§ 1436
(1) Správce předloží beneficientovi vyúčtování správy nejméně jednou za rok. Je-li správců několik, předloží vyúčtování společné, ledaže vzhledem k rozdělení jejich působnosti smlouva určí nebo zákon stanoví něco jiného.
(2) Vyúčtování musí být tak podrobné, aby bylo možné ověřit jeho správnost.
§ 1437
Správce beneficientovi umožní kdykoli přezkoumat účetní knihy a doklady týkající se správy a poskytne mu na vyžádání potřebné informace, jak je správa vedena.

Jediný háček je v tom, že beneficient je plurální (skládá se z více osob). Podle § 1116 NOZ totiž platí, že „vzhledem k věci jako celku, se spoluvlastníci považují za jedinou osobu a nakládají s věcí jako jediná osoba“. Pokud vím, není povinností SVJ(2000) ani SVJ(2012) účtovat na jednotlivé vlastníky jednotek – pokud jste toto neuložili vašemu SVJ ve stanovách.

Dostanete tedy vyúčtování jednou ročně, ovšem celkové za celý dům. Váš podíl na zálohách si musíte zjistit. Možná podle Vašeho spoluvlastnického podílu, ovšem to funguje pouze za předpokladu, že všichni vždy hradili co měli předepsáno, v domě neexistuje ani jeden neplatič, SVJ nemá pohledávky ani za bývalými vlastníky, ani neodepsalo žádnou starou pohledávku jako nedobytnou.

Právní úprava vlastnictví jednotek byla a je mizerná – úplně ve všem. A teď ještě k tomu přistupují protiprávní fantazie potrhlých vykladačů NOZ.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.