Vložil lake, 20. Leden 2016 - 7:42

Jaru, ptáte se na vaše pravidla pro tvorbu rozpočtu.

Podle § 9 ZoVB platí, že Společenství vlastníků jednotek je právnická osoba, která je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se pouze ve věcech spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu (dále jen „správa domu“), popřípadě vykonávat činnosti v rozsahu tohoto zákona a činnosti související s provozováním společných částí domu, které slouží i jiným fyzickým nebo právnickým osobám.

Z uvedeného plyne, že SVJ(2000) není způsobilé vykonávat práva nad tento zákonný rozsah. Zejména je nezpůsobilé v rámci ZoVB vykonávat práva a zavazovat se ve věcech týkajících se technického zhodnocení cizího majetku podle § 11 odst. 5 ZoVB. SVJ(2000) je pouze opravář, údržbář a provozovatel technických zařízení domu.

Podle § 9a ZoVB platí, že společenství je oprávněno vlastním jménem vymáhat plnění povinností uložených vlastníkům jednotek k tomu příslušným orgánem společenství podle tohoto zákona.

Z uvedeného plyne: Vzhledem k tomu, že SVJ(2000) není způsobilé rozhodovat o technickém zhodnocení cizího majetku, není orgán této právnické osoby oprávněn rozhodovat ani o platbách dlouhodobých záloh na tento účel. SVJ(2000) není tedy způsobilé vlastním jménem stanovit či vymáhat platbu dlouhodobých záloh na technické zhodnocení. Může však požadovat od vlastníků krátkodobé zálohy na technické zhodnocení, a to podle ustanovení NOZ o příkazu (§ 2430 a následující).
--------------------------------------------------------------------

Jaru, obsah vašich stanov lze vyložit ústavně konformním způsobem, a to takto. Pojem „dlouhodobá záloha na opravy a technické zhodnocení“ zahrnuje dvě oddělené položky:

  1. dlouhodobé zálohy na opravy (ty mohou po splnění podmínek § 15 odst. 2 ZoVB být vymáhány právnickou osobou na každém vlastníkovi jednotky);
  2. dobrovolné dlouhodobé zálohy na technické zhodnocení, jestliže se k jejich úhradě konkrétní vlastník dobrovolně zavázal.

Může jistě nastat případ, že vlastník jednotky chce dobrovolně skládat dlouhodobou zálohu na budoucí technické zhodnocení. Jde o soukromoprávní ujednání mezi SVJ a tímto vlastníkem. Nejedná se o zálohy podle § 15 odst. 2 ZoVB, neboť zjevně nejde o budoucí náklad nutný. Taková „soukromá“ záloha nepodléhá speciálnímu režimu podle § 15 odst. 4 ZoVB.

Příklad:
Seniorka chce svůj byt převést na vnučku. Nepřeje si však, aby vnučka musela nést náklady budoucího zateplení. Proto po dohodě se SVJ složí na tento účel „soukromou“ dlouhodobou zálohu ve výši 100000 Kč.
V darovací smlouvě pak na vnučku převede jak byt, tak i tuto svou pohledávku za SVJ.

.--------------------------------------------------------------------

Nerozumím ovšem tomu, proč se do vašeho rozpočtu nezahrnují budoucí přijaté krátkodobé zálohy. Takto je rozpočet nesmyslný a neobsahuje všechny položky, které přicházejí v úvahu. Pravidla rozpočtu zjevně sestavovali úplní amatéři.
--------------------------------------------------------------------

K rozlišení časového určení záloh: Dlouhodobá záloha je taková záloha, jejíž doba použití je delší než jeden rok. Krátkodobá záloha má dobu použití do jednoho roku a účtuje se o ní odděleně. Při technickém zhodnocení domu by bylo krajně neobvyklé, kdyby zhotovitel požadoval jakoukoliv dlouhodobou zálohu. Zpravidla bývá součástí smlouvy mezi SVJ a zhotovitelem ujednání o krátkodobé záloze, případně o dílčích platbách. Na základě takové smlouvy může SVJ jako objednatel požadovat od vlastníků jednotek krátkodobé zálohy v přiměřené výši a v přiměřeném předstihu před datem splatnosti. Krátkodobá záloha podléhá vyúčtování a vypořádání nejpozději po jednom roce.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.