Vložil lake, 20. Září 2015 - 15:31

K přehledu pana Werewolfa mám několik poznámek.

Co je napsáno v úvodním příspěvku platí pouze o vlastnictví jednotek(1994) a pro SVJ(2000).
Právnické osoby SVJ(2012) podle NOZ jsou jiné v tom, že zhodnocení (zlepšení) domu spadá do právní způsobilosti těchto právnických osob. To je jeden z mnoha rozdílů bytového vlastnictví a bytového spoluvlastnictví. Takže odkaz pana Romanna na § 1189 či § 1208 NOZ není správný, jde-li o SVJ(2000).

Varianta č. 3 uvedená panem Werewolfem (nespořit a za pět let podepsat se SVJ smlouvu o splácení dluhu) není ve skutečnosti žádnou „volbou“ vlastníka!!! Toto by se mohlo uskutečnit jedině se souhlasem věřitele, kterým je SVJ.
Společenství samozřejmě není povinno brát si u banky žádný úvěr a není povinno ani přistoupit na úhradu ve splátkách. Takovou zákonnou povinnost nemá. Prostě může vyzvat dlužníka k úhradě do 30 dnů a nesloží-li co je dlužen, jde to k soudu. To je zcela běžný postup v USA i v Kanadě a ve všech civilizovaných zemích: vlastník ví z dlouhodobého plánu (Resreve study) celkem přesně co bude muset uhradit a kdy. Takže se na to připraví a zaplatí, jinak přijde o byt.

Pokud by se snad vlastník rozhodl pro variantu č. 1 (skládat zálohy k rukám právnické osoby) pak skutečně nejde o zálohy na správu domu prováděnou společenstvím(2000) podle § 15 odst. 2 ZoVB, nýbrž jde o zálohy na jiný účel.
Osud těchto záloh při změně vlastníka jednotky může být uveden ve smlouvě mezi plátcem záloh a SVJ. Není-li taková dohoda, pak složená záloha se vrátí plátci, neboť odpadl důvod, ke kterému byla vybírána.
Ovšem jde pouze o teoretický případ. Nevidím nic rozumného ve skládání peněz právnické osobě, která s nimi neumí zacházet, není bankou, negarantuje mi výši úroku a neposkytuje mi žádné další záruky. To bych musel být padlý na hlavu, abych se rozhodl podle varianty č. 1.

Pokud SVJ přistoupí na úhradu dluhu některého vlastníka ve splátkách, pak samozřejmě dlužníkem je ten, komu SVJ zhodnotilo jeho majetek a kdo podepsal se SVJ smlouvu o splátkovém kalendáři.
K zajištění dluhu může být využito zástavní právo na jednotce, a/nebo ustanovení ve smlouvě, že dlužník uhradí celý zůstatek dlužné částky, jakmile zcizí svou jednotku.
Většina SVJ si své pohledávky takto nezajišťuje, což svědčí o naprostém amatérismu, neschopnosti a lehkomyslnosti členů statutárních orgánů.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.