Jak myslíte, pane Josefe. Snažím se šířit osvětu, lehce mi to komplikujete. Totéž, co Vy, už tu psal pan Václav. Protože nemám čas formulovat odpověď, kopíruji jeho otázku i moji odpověď. Snad se neurazíte, že to nebude originál.
Kopie: ¨ Zákon schvalování Vložil Anonymous (bez ověření), 27. Březen 2008 – 17:01 Zákon schvalování účetní závěrky nevyžaduje. Václav
odpovědět Zákon schvalování nevyžaduje 2 Vložil Anonymous (bez ověření), 27. Březen 2008 – 17:47 Zajímalo by mne, jestli jste to napsal jako prostý člen SVJ nebo jako člen výboru SVJ. ZoVB schvalování účetní závěrky skutečně nevyžaduje. Ale proč to zdůrazňovat? Schvalování je přece v zájmu členů SVJ i členů výborů SVJ.
Institut schvalování účetních závěrek byl zaveden právě proto, že s majetkem určité skupiny lidí (akcionářů, společníků, družstevníků, ale i členů SVJ) hospodaří cizí osoby. Je to prostředek ochrany jejich majetku. Tím, že účetní závěrku schválí, potvrzují, že souhlasí se způsobem, kterým tyto cizí osoby nakládají s jejich majetkem.
Až do schválení účetní závěrky je za hospodaření s majetkem členů SVJ odpovědný výbor. Účetní závěrka předkládaná ke schválení musí být podepsaná statutárním orgánem viz § 18 ZoÚ.
Členové výboru podepisují účetní závěrku i v případě, že ji zpracovává externí účetní firma. Ta nenese za správnost účetnictví žádnou odpovědnost (viz § 5 ZoÚ). Maximálně si můžete dát do smlouvy s ní, že bude hradit případné sankce z porušení právních předpisů. Je tedy v zájmu výboru nechat si účetní závěrku schválit shromážděním.
Jakmile je účetní závěrka schválena členy SVJ, jsou už za vykazované údaje (včetně všech dluhů SVJ) odpovědni všichni členové SVJ – ne pouze ti, kteří zvedli ruku. Proto se členům SVJ vyplatí být u schvalování účetní závěrky a být hodně zvědaví na to, co vlastně schvalují.
N. Klainová
Poslední komentáře