89/2012 Sb. § 1206
„(2) Shromáždění je způsobilé usnášet se za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu všech hlasů. K přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů přítomných vlastníků jednotek, ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet hlasů.“
Lake vysvětluje, že odkazem na zákon v odst.2
§ 1206 v případě významné záležitosti se
rozumí odkaz na § 1129 NOZ.
„(1) K rozhodnutí o významné záležitosti týkající se společné
věci, zejména o jejím podstatném zlepšení nebo zhoršení, změně
jejího účelu či o jejím zpracování, je třeba alespoň dvoutřetinové
většiny hlasů spoluvlastníků.“
Není tomu tak.
Při rozhodování vztahující se k bytovému spoluvlastnictví se uplatní
odst.2 § 1206 „Shromáždění je způsobilé usnášet se za
přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu všech hlasů.
K přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů přítomných
vlastníků jednotek, ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet
hlasů.“ V případě rozhodnutí mimo shromáždění se vyžaduje
souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek, ledaže stanovy vyžadují
vyšší počet hlasů.
Odkazem na zákon v odst.2 § 1206 se rozumí ustanovení § 1214 vztahující se k rozhodnutí mimo shromáždění, podle kterého, „… mění-li se však všem vlastníkům jednotek velikost podílů na společných částech nebo mění-li se poměr výše příspěvků na správu domu a pozemku jinak než v důsledku změny podílů na společných částech, vyžaduje se souhlas všech vlastníků jednotek.“
O laleho omylu svědčí právě ustanovení § 1214 http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89… vztahující se k rozhodnutí mimo zasedání. Všimněte si, že v tomto ustanovení chybí (na rozdíl od ustanovení § 1206) slova ledaže zákon vyžadují vyšší počet hlasů.
Co to znamená? Pokud bychom přijali lakeho názor, tak se v našem případě při hlasování na shromáždění podle § 1206 řídíme odkazem na zákon, což je podle něho § 1129 (souhlas dvoutřetinové většiny). Ale při rozhodnutí téhož mimo zasedání se řídíme samotným § 1214 (většinou hlasů všech vlastníků jednotek) protože odkaz na zákon, který by umožnil uplatnit § 1129, uveden není. Očividný nesmysl.
Pane lake, proč by se nemělo ustanovení § 1214 vztahovat na rozhodování o významné záležitosti, když toto ustanovení neobsahuje slova ledaže zákon a nemůže tedy odkazovat na § 1129?
Dle mého výkladu (že odkazem na zákon v odst.2 § 1206 se rozumí ustanovení § 1214) je naopak logické, že § 1214 neobsahuje odkaz na zákon. Sám totiž už obsahuje výjimku, kdy se použije vyšší počet hlasů – souhlas všech vlastníků (mění-li se však všem vlastníkům jednotek velikost podílů na společných částech nebo mění-li se poměr výše příspěvků na správu). Odkaz sám na sebe by byl nelogický.
Poslední komentáře