Vložil Zdenek 22, 10. Červen 2014 - 16:29

Pane Rosťo,

ad 1. chyba: NOZ rozlišuje mezi 2 typy řekněme omezujících ustanovení a k jejich lepšímu pochopení doporučuji seznámit se s úvodní částí důvodové zprávy.

První typ omezujících ustanovení jsou ta, která jsou nazývána jako „donucující“ a jsou uvozena slovy „zakazuje se“ nebo se výslovně stanovuje důsledek odklonu od kogentních ustanovení poukazem na neplatnost takových ujednání nebo stanovením, že se k závadnému ujednání nepřihlíží. Tato ustanovení jsou závazná absolutně od 1. 1. 2014.

Druhý typ ustanovení jsou ta, u kterých je uvedeno, že se od nich „nelze odchýlit“ nebo ta z části 3. NOZ absolutní majetková práva, do které patří i úprava SVJ, s účinky vůči třetím stranám, ledaže to zákon připouští (viz § 978). A vůči těmto ustanovením „druhého typu“ se mohou po 3leté přechodné období stávající stanovy SVJ vzniklých před 1. 1. 2014 odchylovat.

ad 2. chyba: NOZ v § 1200 pouze stanoví, že statut veřejné listiny mají ty stanovy, které byly schválené (pochopitelně po 1. 1. 2014) při založení společenství a jejichž schválením společenství bylo založeno. Statut veřejné listiny nemají stanovy těch společenství, která byla založena po 1. 1. 2014 prohlášením o rozdělení práva k domu a pozemku na vlastnické právo k jednotkám ujednáním ve smlouvě o výstavbě. Notářský záznam je pak nutný pouze u stanov, které mají statut veřejné listiny.

Rozumím ale tomu, že by pro notáře bylo výhodné, aby všechna SVJ při změně jakýchkoliv stanov si je najímala.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.