Jaromíre, domnívám se, že počítáte správně. Cena je opravdu vysoká. U nás cca od 280,– do 360,– Kč/m3 TUV, ale i s nákladem na studenou vodu, ale, i toto je hodně.
Největším problémem možná je (podle poznatků při mém “bádání“ po výpočtu ceny TUV), že za měřidlem tepla pro TUV ve výměníkové stanici je napojen celý blok domů (u nás např. i MŠ). Náklad v Kč na odběr tepla pro tento celý blok je pak rozpočítáván pro jednotlivé objekty v poměru náměrů vodoměrů teplé vody na vstupech do všech objektů tohoto bloku (v bytových domech je to pak většinou součet náměrů bytových vodoměrů). Je zřejmé, k jaké chybě náměrů určitě dochází (vadné vodoměry, špatné odečty, nesoudobost odečtů, odhady bez měření, ..).
Obdobné je to s cenou za studenou vodu pro ohřev TUV Kč/m3. Cena, kterou nám fakturuje dodavatel TUV nemůže být logicky shodná s cenou vody, kterou nám fakturuje dodavatel vody.
Smutné je, že opravdu náklad na TUV nemůžeme téměř nijak ovlivnit. Staráme se o vodoměry TUV, ale vůbec nevíme, jak se o ně starají ostatní, se kterými se pak o náklady dělíme. Jen můžeme méně spotřebovávat, ale, zase zaplatíme za m3 víc (jj, logické).
A to u studené vody, kde jde o náklady několikanásobně nižší, „honíme“ každý m3 rozdílu mezi patou (fakturačním měřidlem dodavatele) a součtem vodoměrů bytových.
Zřejmě by byl zajímavý poznatek někoho, kdo si opravdu nechal na patě svého bytového domu instalovat od dodavatele TUV měření TUV.
Pavla
Poslední komentáře