Teoreticky je jistě nutné splnit požadavek zákona do dne 1.7.2014. Prakticky mi to připomíná povinnost obchodních korporací ukládat účetní závěrku do sbírky listin.
- Podle zprávy společnosti Dun & Bradstreet (2011) více než 60 % českých společností dlouhodobě neukládá výsledky svého hospodaření do sbírky listin obchodního rejstříku.
- Monitoring společnosti CCB (2012) ukázal, že v roce 2010 nezveřejnilo účetní závěrku 72 % státních podniků, 67% společností s ručením omezeným, 59 % družstev a 52 % akciových společností.
Když toto chtěl zkontrolovat ombudsman Pavel Varvařovský v r. 2012, zjistil, že předsedové rejstříkových soudů netuší jaké toto procento je. Nikdo nebyl schopen ombudsmanovi na tuto otázku odpovědět, nikdo to nesleduje. Ombudsman si to musel zjišťovat sám, sčítáním vzorků v databázi pomocí nějakých studentů na brigádě. Parafrázuji z jeho zprávy:
Žádný ze soudů nebyl schopen poskytnout celkové počty subjektů, které v letech 2007 až 2010 dodaly účetní závěrku. Tři z dotázaných soudů, konkrétně KS v Ústí nad Labem, KS v Hradci Králové a MS v Praze, byly schopny poskytnout aspoň hrubý procentuální odhad naplněnosti sbírky listin. Krajský soud v Ústí nad Labem odhaduje, že za rok 2007 dosahoval podíl subjektů s dodanou účetní závěrkou 12%, za rok 2008 to bylo 13%, za rok 2009 to bylo 22% a za rok 2010 42%. |
Dle šetření veřejného ochránce práv byla ovšem tato čísla nepravdivá: kontrolou se zjistilo, že ve skutečnosti procento osob plnících své zákonné povinnosti bylo v těchto letech 21%, 22%, 19% a 21%. Informace převzaty z http://www.ochrance.cz/…rejstrik.pdf
Takže soudím, že teorie a praxe se opět zcela rozejde. Každému SVJ bych poradil, aby doplnění údajů v rejstříku provedli teprve až se jim to bude hodit, např. při změně statutárního orgánu.
Jen klid, jsme přece v České republice …
lake
Poslední komentáře