Vložil lake, 3. Leden 2014 - 14:26

Staré SVJ(2000) si samozřejmě může upravit stanovy. Ale pouhou úpravou stanov nemůže dojít k přeměně jedné právnické osoby v druhou.

Možnou cestu k „podřízení se“ zákonu č. 89/2012 Sb. naznačuje ustanovení § 777 odst. 5 ZOK:

"(5) Obchodní korporace uvedené v odstavci 4 se mohou nejpozději do 2 let ode dne účinnosti tohoto zákona změnou svých společenských smluv podřídit tomuto zákonu jako celku. Údaj o tom zapíše obchodní korporace do obchodního rejstříku. Změna společenské smlouvy nabývá v tomto případě účinnosti až zveřejněním zápisu o podřízení se tomuto zákonu jako celku v obchodním rejstříku.

Zákonodárce se snažil řešit i stav bývalých družstevních domů, kde správcem je původní družstvo a SVJ dosud nevzniklo. A vyřešil to naprosto nesmyslně: v domě s jednotkami(1994) má vzniknout SVJ(2012) podle NOZ. To ale nejde dohromady. Dokonalý kočkopes.

SVJ(2000) je nerozlučně spojeno s rozdělením domu na jednotky typu 1994. Naopak právnická osoba SVJ(2012) je vystavěna na jednotkách(2012), což je majetek naprosto odlišný od stávajících jednotek(1994).

Jediný způsob, jak sprovodit ze světa existující SVJ(2000) v souladu s Ústavou, je skutečně § 9 odst. 15 ZoVB: jakmile vlastníci jednotek zruší rozdělení domu na jednotky (notářským zápisem), pak SVJ(2000) zanikne automaticky.

Vzápětí spoluvlastníci budovy přijmou Prohlášení podle NOZ, kterým rozdělí budovu na jednotky(2012) – již bez samostatných společných částí. Dále založí SVJ(2012) přijetím stanovy podle NOZ. Pak tuto novou právnickou osobu nechají zapsat do rejstříku.

Jiný právně čistý způsob přeměny mi není znám.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.