Ano? Vy jste si úplně jistý tím, co tvrdíte? Chcete to risknout? Definice trestného činu podvodu:
„§ 209 tr. zákoník, Podvod: (1) Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.“ |
Objektivní stránka trestného činu podvodu podle § 209 spočívá v tom, že pachatel jiného uvede v omyl, jeho omylu využije, nebo mu zamlčí podstatné skutečnosti, v důsledku čehož tato osoba provede majetkovou dispozici, a tím vznikne škoda nikoliv nepatrná na cizím majetku a dojde k obohacení pachatele nebo jiné osoby.
„Uvedením v omyl je jednání, kterým pachatel předstírá okolnosti, jež nejsou v souladu se skutečným stavem věci. Pachatel může uvádět v omyl konáním, opomenutím i konkludentním jednáním. K uvedení v omyl může dojít lstí nebo sdělením nepravdivé informace.“ Například předáním nesprávného rozúčtování záloh podle § 15 odst. 2 ZoVB.
Tr. činu podvodu se dopustí i ten,kdo pouze využije omylu jiné osoby. „Při využití omylu jiného pachatel sám k vyvolání omylu nepřispěl, ale po poznání omylu jiného a v příčinném vztahu k němu jednal tak, aby ke škodě cizího majetku sebe nebo jiného obohatil. Není nutné, aby pachatel jiného v jeho omylu utvrzoval nebo aby ztěžoval odhalení omylu.“
Takže pokud si vlastník jednotky vytiskne informace z tohoto portálu a prokazatelně předá členům výboru, či účetní SVJ, pak již se do budoucna nemohou hájit tím, že „nevěděli, netušili“ co činí. Nezařídí-li se podle varování a budou pokračovat jako dosud i po poznání protiprávnosti svého jednání, půjde nepochybně o spáchání trestného činu podvodu.
„Došlo-li podvodným vylákáním peněz od poškozeného již
k dokonání trestného činu podvodu podle § 209, pak je způsobenou škodou
celá tato peněžitá částka, bez ohledu na to, zda pachatel později
poškozenému vylákané peníze (nebo jejich část) vrátí. Vrácení peněz
je třeba považovat jen za náhradu způsobené škody“.
------------------------------------------------------------------------------
V každém případě, pane právníku-teoretiku: Není smutné, a varovné, že zde vůbec musíme diskutovat o tomto tématu? Že věci jsou v tolika SVJ již tak daleko, že účetní či členové výboru musí začít uvažovat o tom, zda spáchali trestný čin?
lake
Citáty z: Vantuch, P. . Trestní zákoník s komentářem.
Poslední komentáře