Zdenek napsal: „Nevidím nic nerozumného v tom, aby se vlastníkovi naúčtoval zbývající rozdíl vody mezi fakturačním a podružnými vodoměry.“
Směšujete dohromady rozúčtování nákladů s udělováním smluvní pokuty. To jsou dvě velmi odlišné věci z právního hlediska. Dále se budu zabývat pouze samotným rozúčtováním.
Existují dvě odlišná slova: „podíl“ a „rozdíl“. Je třeba si je neplést. Pokud v bytech jsou vodoměry použity k poměrovému měření, slouží pouze k určení podílu (vzájemného poměru) na celkových nákladech. Nemohou přímo sloužit ke stanovení rozdílu.
Je všeobecně známo, že méně citlivé bytové vodoměry vždy „podměřují“; rozdíl je od procent do desítek procent. Voda spotřebována byla, ale bytové vodoměry část spotřeby nezaznamenaly. Takže nemůžete prostě odečíst od fakturovaného objemu náměry bytových vodoměrů a tvrdit, že celý rozdíl spotřeboval pan Vonásek. Zbytek po odečtení náměrů bytových vodoměrů obsahuje přece celou hodnotu chyb měření všech vodoměrů za celý dům – a Vy byste to chtěl vše hodit na jednu osobu.
U soudu bych Vás vyzval, ať prokážete, že v předchozích letech spotřeba podle fakturačního vodoměru přesně souhlasila se součtem bytových vodoměrů. Jedině v takovém případě by vypočtený rozdíl odpovídal (bez jakýchkoliv korekcí) neměřené spotřebě bytu bez vodoměru.
lake
Poslední komentáře