Dobrý den, jako neprávník se pokouším dohledat a pochopit dopady nového OZ a ZOK, které se týkají převodu družstevních bytů do osobního vlastnictví. Ale popravdě si nejsem zcela jistý jestli jsem vše pochopil správně.
Prosím opravte mě pokud se níže mýlím, pokud ne tak mi to prosím potvrďte.
Člen družstva které bylo založeno před rokem 1992, který nepodal ve lhůtě do roku 1995 žádost o převod bytu do OV, podá tuto žádost po 1.1.2014. Žije v domě, kde již některé byty byly převedeny podle „starého zákona“ ovšem je jich málo a nevzniklo SVJ. Družstvo nemá nijak ve stanovách upraveno, kdo rozhoduje o převodu bytů (zda shromáždění delegátů, členská schůze, představenstvo atd.) Z vaší diskuze jsem pochopil, že proto bude o žádosti rozhodovat představenstvo. Pokud jsem dále pochopil správně, tak je jen na libovůli představenstva jak rozhodne. Zákon to nijak neupravuje a jelikož to neupravují stanovy, tak je to jen na nich. Anebo snad představenstvo musí takový převod provést? Například pokud s ním vysloví souhlas všichni ostatní nájemníci v daném domu?
Pokud představenstvo rozhodne záporně, tak jediná možnost jak dosáhnout převodu je změna stanov ať už ve smyslu nějakých podmínek, za kterých se převod bytu musí uskutečnit anebo svěření práva rozhodovat o těchto převodech jinému orgánu. Může být tímto orgánem shromáždění delegátů anebo jím musí být členská schůze? Pokud představenstvo rozhodne kladně, tak se postupuje podle zák.311/2013 Sb.
Je možné provést změnu stanov družstva hlasováním na shromáždění delegátů anebo je nutné svolávat členskou schůzi?
Děkuji za věnovaný čas.
Poslední komentáře