Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 3. Leden 2013 - 17:34

Lake,
konstatujete, že většina čtenářů nemá dobré znalosti v oboru práva vč. ústavního, ale snad ministerští odborníci tvůrci vzorových stanov tyto znalosti mají, přestože mohli udělat nějaké chyby, ale snad ne ve věci ústavního zákona.
Podle Vás tvrdím, že právo rozhodovat o technickém zhodnocení domu (nástavby, přístavby, rekonstrukce, modernizace nad 40000 Kč) je vlastníkovi odňato a o jeho majetku rozhoduje právnická osoba SVJ svým jménem a že podle mě je souhlas všech se změnou stavby neplatný, jestliže nebyl dosažen na shromáždění.

Já to takto netvrdím. Vlastník může rozhodovat o svém majetku na shromáždění vlastníků (tím mu není právo rozhodovat odňato).
Netvrdím, že je souhlas všech se změnou stavby neplatný, jestliže nebyl dosažen na shromáždění. Já tvrdím, že tento souhlas je platný v případě, že by ho bylo dosaženo na hlasování shromáždění vlastníků (podobně jako hlasování tříčtvrtinovou většinou všech vlastníků). Tím ale nevylučují i možnost dosažení tohoto souhlasu mimo shromáždění. I když jsem uváděl ze vzorových stanov článek o výlučné působnosti shromáždění při tomto rozhodování, byli v r.2006 vzorové stanovy doplněny o čl.VII odst.14, z něhož vyplývá, že souhlas všech členů lze v těchto věcech vyjádřit též jinak než na schůzi shromáždění. Bylo to z důvodu, že je v praxi obtížné získat přítomnost všech členů společenství na schůzi shromáždění.

Píšete: „…celý § 11 odst. 5 se v plném rozsahu použije i pro případ, kdy SVJ v domě nevzniklo a shromáždění SVJ se tedy formálně ani konat nemůže. I přesto vlastníci mezi sebou rozhodují o rekonstrukcích, modernizacích a opravách domu. Je to výslovně uvedeno v § 11 odst. 8 ZoVB.“ Tam je uvedeno: „V domě, ve kterém nevzniklo společenství, platí pro rozhodování vlastníků jednotek přiměřeně ustanovení odstavců 1 až 6
Přiměřeně, tedy ne doslova. V některých těch zbylých 5 odstavcích se také píše o shromáždění a není to na závadu.

Ohledně „správy domu" je SVJ osobou, která je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se – §9 odst.1. Dále je SVJ podle § 9a oprávněno činit právní úkony, především uzavírat smlouvy ve věcech předmětu své činnosti podle tohoto zákona. Tyto činnosti jsou zde vyjmenovány, ale se slovem „zejména“. To by nevylučovalo kromě správy domu zařazení i dalších činností ve věcech předmětu činnosti podle ZoVB a tedy těch ostatních činností uvedených v § 9 odst. 1 ZoVB a pojednávaných v tom sporném § 11 odst. 5 ZoVB.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.