Změna programu vyhrazena - schůze SVJ
Dobrý den,
již několikrát jsem zde získal velmi fundované a objektivní názory na fungování SVJ a jeho vztahu k vlastníku.
Prosím o další radu.
LBD svolává schůzi SVJ. Za pětibodovým, dostatečně obecně naformulovaným programem je napsáno: Program zahrnuje hlavní předpokládané body jednání, změna vyhrazena.
Na minulé schůzi jsem se ohradil, že došlo k posunu bodů k jednání. Vznesl jsem námitku – bod byl zásadní: prodej půdy.O změně posloupnosti bodů se nijak nehlasovalo, moje námitka nebyla zanesena do zprávy ze schůze, byl jsem v podstatě označen za prudiče. Měl jsem k tomu své důvody, ale změnu jsem přijal. Nechci už to dále problematizovat, k žádnému podstatnému rozhodnutí beztak nedošlo. Přesto si myslím, že tento postup byl vůči mě nefér.
Nyní družstvo, které svolává SVJ pro jistotu uvedlo tuto formulku, kterou cituji výše. Připadá mi to jako bianko šek, který znamená, že se vlstně může na schůzi jednat o čemkoli. Protože naše SVJ tento systém bianko šeků provozuje již déle i v jiných oblastech, ptám se: co to vlastně znamená, když je změna vyhrazena? Má snad LBD, které po „dohodě se zástupcem výboru“ schůzi svolává, právo měnit cokoli a kdykoli na programu, jak je napadne? Děkuji za případnou odpověď.
Indiano,
pokud dojde k pouhému posunu bodů na programu jednání, tak to nepovažuji za porušení nějakého předpisu. Nevím totiž jakého. :-))
Navíc pokud šlo o bod „prodej půdy“, tak tam bych vůbec neměl problém. Jakýkoliv výsledek hlasování je irelevantní, protože půdu prodat nelze. Je to stejně nesmyslné, jako kdybyste se dohadovali zda přesunout z 2. bodu na 5. bod programu jednání „Volbu prezidenta USA“. Jistě o přesunu bodů můžete dlouze diskutovat a pak i volbu uskutečnit, ale výsledek hlasování má stejné dopady jako u prodeje půdy.
Pokud však máte na pozvánce „Program zahrnuje hlavní předpokládané body jednání, změna vyhrazena.“ tak bych na začátku jednání vystoupil s protestem, že nelze dodatečně rozšiřovat program, protože se tím bere nepřítomným možnost se k dodatečně zařazeným bodům vyjádřit. Dále bych uvedl, že dodatečně zařazené budy budou asi soudem zpochybněny. A trval bych na uvedení mého stanoviska do zápisu z jednání.
Hezký den!
Pavel
Děkuji za obsáhlou odpověď.
Přesto si myslím, že jsou případy, kdy změna posloupnosti programu může v některých případech hrát roli. Ale jsem schopen souhlasit s tím, že bazírovat na takové drobnosti je v podstatě zbytečné.
V případě „změna programu vyhrazena“ je to pro mě o něco problematičtější. Tím, že tuto formulku napíše BD s výborem vlastníků do programu, chystá si tak manipulační prostor v podstatě k čemukoli. Obávám se možných sporů, kdy zástupce BD a SVJ budou při změně programu argumentovat avizováním možné změny programu uvedeném na pozvánce.
Mohou tuto formulku vůbec použít? Má vůbec tato formulka nějakou „právní hodnotu“? Do kdy mohou tento program opravdu změnit, pokud k tomu mají vůbec právo? A pokud ke změně programu dojde, nůže si SVJ na schůzi tuto změnu odhlasovat, i když není přítomno 100 procent vlastníků, což na našich schůzích není nikdy?
Děkuji za případnou odpověď.
„Do kdy mohou tento program opravdu změnit“
Program je možné změnit ve lhůtě stanovené pro rozeslání pozvánky na schůzi spolu s materiály určenými k projednání na schůzi.
každá změna programu včetně posloupnosti projednávaných bodů by měla být shromážděním schválena. Do programu se často zařazuje bod „různé“ aby bylo možno projednat cokoliv. To však neznamená, že lze v rámci takového projednávání schválit věc důležitého významu pokud o tom není shoda všech vlastníků. Uvedením věty Změna programu vyhrazena na věci nic nemění.
Poslední komentáře