Zelená úsporám v malých panelácích
Dobrý den!
Přicházím napůl s radou a napůl s upozorněním.
Po dokončené stavební úpravě – generální revitalizaci domu – rozhodli jsme se požádat o dotaci z programu Zelená úsporám.
Trapáci na ministerstvu nevědí, jak by se těch prachů na toto určených zbavili, ale pak udělají toto šméčko (Kocourkov):
Původní (normová (fyzickou jsme měli asi poloviční)) spotřeba na metr čtverečný byla 1,81 kW.
Pečlivě provedenou rekonstrukcí, detailistickým a pedantským způsobem realizovaným dílem celé revitalizace, na kterém jsem strávil tři roky svého relativně mladého života, se mi podařilo dosáhnout úspory takové, že nová (výpočtová) spotřeba na metr čtverečný činí 0,8 kW.
Tím jsem dosáhl fantastické úspory 55%.
Vzhledem k tomu, že máme obálku budovy 966 m2 a podlahovou plochu 1197 m2, není žádným způsobem dosažitelné, abychom měli spotřebu na metr čtverečný 0,55 kW.
(Přepočtem dojdu k tomu, že bych musel mít normovou spotřebu v celém domě 236 GJ, fyzická by tedy měla být asi poloviční – tedy 120 GJ – a to by na bytovou jednotku o 65 m2 za rok mělo být 10 GJ. To prostě nelze ani kdyby ten barák byl ve vakuu.)
To samozřejmě nemůže nastat u dvousetbytového megapaneláku, kde je většina bytů krytých navzájem a ne jako u nás, kde připadají na každou místnost průměrně více než dvě venkovní stěny.
Uvedená spotřeba na metr čtvrečený 0,55 kW je totiž podmínkou pro získání dotace, na kterou mám nárok, když shodím spotřebu domu o více než 40%.
A z toho upozornění pro všechny menší domy:
Nesnažte se udělat to perfektně, protože oni s vámi nakonec stejně vyje…!
Kdybych na dům naplácal šestku polystyrén a dosáhl bych úspory nad 20%, dostanu totiž od státu stejně jako když jsem tak snaživě udělal všechno, co by se udělat mělo.
Tak proto píšu všem tohle upozornění, abyste si rozmyslili, kolik času a úsili tomu věnujete, když vám stát potom nakálí na záda.
Přesto všem držím palce!
P.S.: Kdyby někdo věděl, jak to obejít, platím hned a v naturáliích! (-:
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY
Poslední komentáře