Zdrav. a sociál. pojištění z odměny člena výboru družstevní samosprávy domu
Jsme bytový dům, kde ještě nevzniklo SVJ (tzv. odložený vznik SVJ). Správce vykonává původní vlastník bytové družstvo. Jsem členem výboru samosprávy tj. ogranizační jednotky družstva složené s nájemníků družstva v našem domě.
Za výkon funkce člena výboru samosprávy jsem obdržel v prosinci 2018 od družstva odměnu ve výši 2880,– Kč hrubého. Z toho mě bylo sraženo 129,– Kč zdravotního pojštění (4,5%) a 188,– Kč sociálního pojištění (6,5%). Je to tak správně a nešlo to udělat nějak jinak, abych nemusel odvádět zmíněná pojištění?
Kubo,
pokud je to odměna za celý rok 2018, tak ji stačilo rozdělit na polovinu a vyplatit ve dvou měsících. Potom by se zdravotní a sociální neodvádělo.
V roce 2019 se z odměny ve stejné výši vyplacené v jednom měsíci již zdravotní a sociální neodvádí.
Až budete SVJ, tak Vám přibude zdravotní z jakékoliv částky.
Hezký den!
Pavel
Jouza Dobrý den pane Pavle,ale naše účetní v bytovém družstvu tvrdí že od roku 2019 budu platit jak daň z příjmu ,tak plné i ZP i SP. Mám měsíčně za DPČ 2400 Kč,za funkci v KK 400 Kč a za funkci ve výboru samosprávy 200 Kč.Je to správně,nebo co s tím udělat,ona tvrdí že se musí všechny částky sečíst,což dává 3000 Kč a to už se musí platit všechno.Prosím Vás napište i pro ostatní jestli je to správně nebo jak je to správně.Děkuji i za ostatní.Jouza
Zajímavé, velice zajímavé. V BD se v roce 2019 z odměny ve stejné výši vyplacené v jednom měsící zdravotní a sociální neodvádí, v SVJ ano. Tak tomu říkám rovný přístup v právním státě.
Občane,
psal jsem, že nerovnost je pouze u zdravotního (§ 5/a/4 zákona č. 48/1997 Sb.).
U sociálního jsou mezi BD a SVJ rovné podmínky.
Hezký den!
Pavel
Dobrý den, prosím o ujasnění. Orgány SVJ, odměna:
- ZP se hradí z jakékoliv částky,
- SP se hradí z částky 3.000 Kč/měs. a více
- hrubý příjem do 2.500 Kč/měs = srážková daň
- hrubý příjem 2.501 Kč a více zálohová daň
Hrubá odměna 2.999 Kč
- odvede se ZP
- zálohová daň
Hrubá odměna 3.000 Kč
- odvede se ZP, SP
- zálohová daň
Moc děkuji SGC
Pavle,
myslím, že je to trochu jinak. U členů statutárního orgánu se zdravotní platí vždy jak u SVJ tak u družstva. U družstva je statutárním orgánem představenstvo. Ale členové výboru družstevní samosprávy domu(organizační jednotky družstva) nejsou statutárním orgánem družstva, jsou posuzování jako že vykonávají pro družstvo práci a v takovém případě nemusí platit socíální aní zdravotní pojištění, pokud nedosáhnou hranice 2 5000,– hrubého.
Pane Jasný,
stačí nahlédnout do § 5/a zákona č. 48/1997 Sb., na který jsem již odkazoval.
Ten o žádných statutárních orgánech nic neuvádí.
Toto ustanovení uvádí, že pojištěncem je osoba s příjmy podle § 6 ZDP mimo 7 výjimek. A výjimka č. 4 pokrývá jak člena statutárního orgánu, tak člena jiného orgánu např. kontrolní komise či výboru samosprávy.
Jinak pro rok 2019 se zvedla hranice započitatelného příjmu z 2 500 na 3 000 Kč.
Hezký den!
Pavel
Máte pravdu Pavle.
Jak jste už uvedl, Kubovi bylo sraženo sociální i zdravotní pojištění protože přesáhl hranici 2 500,– Kč. Pokud by měl Kuba ještě příjem z jiného zaměstnání, znamenalo by to pro něj (pokud se opět nepletu) povinnost podat daňové přiznání. Ta odměna z družstva by měla být zdaňěna zálohovou daní (15%) ze supehrubé mzdy, což znamená souběžný příjem a povinnost podat daňové přiznání za r. 2018.
V případě, kdyby byla odměna z družstva rozdělena a nedosáhla hranice 2 500,– Kč ani v jednom měsíci, jak jste uváděl, tak by se nodvádělo pojištění a odměna by byla daněna srážkovou daní (15%) a v takovém případě by Kuba daňové přiznání podávat nemusel a 15% daň by byla nižší, protože by daň nezvyšovalo nulové pojištění.
U té hranice příjmu jsem tam klepnul o jednu 0 více. Takže opravuji pro rok 2018 platila hranice příjmu 2 500,– Kč a pro rok 2019 3 000,– Kč.
No a co má být. Nerovnost v právním státě nemá co dělat a to ani u zdravotní daně. Nebo se domníváte, že to je správně?
Poslední komentáře