Zastupování družstva – jak řešit rozpor se stanovami?

Vložil Jan Weber (bez ověření), 27. Září 2015 - 8:41 ::

Mám dotaz ohledně podepisování smluv a dalších dokumentů za družstvo. Jsme malé bytové družstvo bez představenstva, kde se liší stanovy a běžná praxe.

Stanovy určují následující:

  • orgány družstva jsou členská schůze a předseda,
  • do působnosti členské schůze patří pověřit dva členy družstva, kteří ve stanoveném pořadí zastupují předsedu,
  • předsedu zastupují dva členové družstva, kteří jsou k tomu ve stanoveném pořadí pověřeni členskou schůzí,
  • právní úkony, pro které je předepsaná písemná forma, podepisuje předseda a další člen pověřený podle předchozího.

Praxe v družstvu je taková:

  • předseda je zvolený,
  • dva členové pověření zastupováním ve stanoveném pořadí zvoleni nebyli,
  • schůze zvolila dva členy představenstva, předseda je nechal zapsat do obchodního rejstříku,
  • za družstvo podepisuje předseda a člen představenstva,
  • předseda tvrdí, že vše je v pořádku a družstvo nic měnit nebude.

Dotaz: Má předseda pravdu a jak případně postupovat k nápravě?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Korky0202, 28. Září 2015 - 17:59

    Myslím, že byste se měli zařídit dle uvedeného § ZOK:

    § 726

    (1) V družstvu, které má méně než 50 členů, mohou stanovy určit, že se představenstvo nezřizuje a statutárním orgánem je předseda družstva; ustanovení § 705 až 714 se použijí přiměřeně.

    (2) Kontrolní komise se v družstvu majícím méně než 50 členů nezřizuje, neurčují-li stanovy jinak. Není-li kontrolní komise zřízena nebo neurčí-li stanovy jinak, vykonává její působnost členská schůze; každý člen družstva má vůči statutárnímu orgánu družstva stejnou pravomoc jako kontrolní komise.

    (3) Jestliže se počet členů zvýší nad limit uvedený v odstavci 1, je družstvo povinno změnit stanovy a jmenovat představenstvo a kontrolní komisi ve lhůtě 3 měsíců ode dne, kdy tato skutečnost nastala, jinak může soud družstvo zrušit a nařídit jeho likvidaci; to neplatí, pokud v této lhůtě opět poklesne počet členů družstva pod limit stanovený v odstavci 1.

    Je teď na Vás, jak se zařídíte.

    Vložil lamot, 27. Září 2015 - 11:36

    pokud byli zvoleni dva další do představenstva, praxe, která je u vás je v souladu se stanovami i zákonem. Podepisovat navenek předseda a jeden z členů představenstva je zcela v pořádku.

    Vložil Jan Weber (bez ověření), 27. Září 2015 - 12:18

    Opravdu je vše v pořádku, i když v dotazu píši, že družstvo žádné představenstvo nemá podle stanoc nemá? Ani předseda není předsedou představenstva, ale předsedou družstva. Ale děkuji za alespoň nějakou reakci. Weber

    Vložil lake, 27. Září 2015 - 12:35

    Pane Webere, lamot zde plácá nesmysly. Neberte jeho text vážně.

    Složení statutárního orgánu má být v zakladatelském dokumentu (stanovách družstva) definováno jednoznačně a určitě. Požaduje to zákon o veřejných rejstřících. Judikaturou se dovodilo, že počet členů statutárního orgánu má povinně ve stanovách být určen jednoznačně určitou číslovkou.

    Máte-li podle stanov jednočlenný statutární orgán, pak zde samozřejmě je rozpor mezi stanovami a mezi zápisem v rejstříku. Kdokoli má na věci právní zájem, může upozornit na rozpor se stanovami. Rejstříkový soud pak vyzve právnickou osobu, aby uvedla vše do vzájemného souladu.

    lake

    Vložil Weber (bez ověření), 27. Září 2015 - 14:48

    Děkuji za perfektní odpověď. Ještě k původnímu dotazu – co udělat se současným podepisováním? Je v pořádku? Jak ho napravit, pokud v pořádku není? Myslím ještě před změnou v rejstříku, protože to bude na dlouhé lokte. Děkuji, Weber

    Vložil člen orgánu PO (bez ověření), 27. Září 2015 - 15:25

    Neboť: povinný údaj v OR je: Podepisování za družstvo se děje tak,.........atd. Tak se tam podívejte! A bude hned jasno.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".