Zánik členství v družstvu při převodu jednotky do OV

Vložil Anonymous, 4. Říjen 2010 - 11:38 ::

Dobrý den, prosím o pomoc s výkladem ustanovení o zániku členství v družstvu při převodu jednotky do OV (paragraf 24 zákona o vlastnictví bytů odst. 9) toto ustanovení jsem pochopil následovně:
(vždy uvádím text z citovaného odstavce v uvozovkách a pod ním můj názor)

„Převodem jednotky zaniká členství nabyvatele v družstvu bez práva na vrácení členského podílu připadajícího na jednotku, případně základního členského vkladu, pokud byl zdrojem financování domu s převáděnými jednotkami“.

  • základní členský vklad v našem případě nebyl zdrojem financování domu, tedy základní členský vklad zůstává i po převodu jednotky do OV jako majetková účast člena v družstvu

„Členství v družstvu však nezaniká, jestliže majetková účast člena v družstvu i po převodu jednotky dosahuje alespoň výše základního členského vkladu.“

  • v návaznosti na předchozí odstavec: majetková účast po převodu jednotky v našem případě = základní členský vklad, tedy členství nezaniklo a všichni vlastníci jsou stále členy družstva.

Děkuji J. Valeš

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 5. Říjen 2010 - 10:12

    Pane Valeši,

    Napsal jste: "základní členský vklad zůstává i po převodu jednotky do OV jako majetková účast člena v družstvu".

    Nic takového ovšem ze zákona neplyne - opak je pravdou. Členství v družstvu zaniká; rozdíl je pouze v tom, zda základní členský vklad bude nebo nebude bývalému členovi vyplacen. Je k tomu nutno říci, že při zániku členství v družstvu je způsob vzájemného vypořádání upraven v § 233 ObchZ, ovšem stanovy mohou určit způsob jiný. O Vašich stanovách se ovšem nezmiňujete.

    Podle § 233 odst. 1 ObchZ platí, že "při zániku členství za trvání družstva má dosavadní člen nárok na vypořádací podíl." Vypořádací podíl je tvořen členským vkladem. Nárok na vypořádací podíl je splatný uplynutím tří měsíců od schválení účetní závěrky za rok, v němž členství zaniklo (§ 233 odst. 4 ObchZ).

    ZoVB má vůči ObchZ postavení lex specialis pokud jde o převod jednotky do vlastnictví dosavadního člena - nájemce družstevního bytu. ZoVB říká jasně, že v tomto speciálním případě zániku členství v družstvu nárok na proplacení vypořádacího podílu nevzniká. Bezplatným převodem bytové jednotky z vlastnictví družstva novému vlastníkovi jsou vyrovnány i závazky družstva vůči tomuto bývalému členovi. Základní členský vklad se tedy nevrací a "propadá" ve prospěch družstva.

    Pokud chcete zůstat členem družstva i nadále (jako nebydlící člen), zjistěte si, co o zániku členství praví vaše stanovy. Případně zaplaťte základní členský vklad znovu jako nový člen.

    lake

    Vložil Martin Švárny (bez ověření), 13. Květen 2011 - 10:27

    Dobrý deň, mohli by ste mi prosím vysvetliť, čo sa bude diať so zápisným alebo obdobným príspevkom v družstve? Prepadne alebo sa vráti? A kde to má oporu v zákone, pretože v stanovách nemáme nič konkrétne dohodnuté, takže či to nezakladá nárok na členstvo v družstve, ak to nie je v stanovách stanovách. Jedná sa o byt v Brne. Ďakuejm. Martin Švárny

    Vložil Ladis, 9. Říjen 2010 - 10:09

    Já tomu nějak nerozumím. Převedli jsme byty od družstva k SVJ, bezúplatně. To znamená, že členy družstva tito majitelé bytů už nejsou, alespoň jak píše pan.Lake. Nikomu jsme nevypláceli vypořádací podíl. Následně asi po roce jsme na členské schůzi byt.družstva toto hlasováním poslali do likvidace. Předpokládali jsme, že členy družstva ještě jsme, pokud jsme nebyli členy družstva, je to vůbec platné, byl tam i notář. Jak je to pak s majetkem, to už opravdu je asi na likvidátorovi.

    Vložil Ladis, 9. Říjen 2010 - 10:30

    Děkuji. Takže můžeme svolat ČS a rozhodnout podle stanov o převodu majetku na SV přesto, že máme likvidátora? Je teda rozhodnutí ČS nadřazeno rozhodnutí likvidátora? Kde to lze nastudovat?

    Vložil Ladis, 9. Říjen 2010 - 10:46

    Někde jsem četl: Rozhodne-li se člen družstva, nájemce převést užívaný byt do svého vlastnictví, je mu základní členský vklad i členský podíl převeden v hodnotě převáděného bytu, a proto mu tento podíl již nemůže být vyplacen podruhé, tzn. v penězích.

    a dále: jak píše p.Lake, pokud bych chtěl zůstat členem družstva musím opět zaplatit zákl.členský vklad.

    Pokud chce nastávající vlastník bytové jednotky a spoluvlastník společných částí domu zůstat členem družstva, musí ještě před převodem bytu do vlastnictví zaplatit základní členský vklad, aby naplnil zákonnou podmínku danou § 24 odst. 9 zákona č. 72/1994 Sb., který říká, že členství v družstvu nezaniká, jestliže majetková účast člena v družstvu i po převode jednotky dosahuje alespoň výše základního členského vkladu.

    Jenže bezúplatným převodem jsme o členství v družstvu přišli.

    Vložil Ladis, 9. Říjen 2010 - 11:05

    Asi požádáme advokátní kancelář o stanovisko. Převáděli jsme podle ZOVB. Musím odjet, budu rád pokud bude diskuze pokračovat. Děkuji za vaše odpovědi.

    Vložil Honzaodj (bez ověření), 5. Říjen 2010 - 10:03

    Dobrý den,

    pokud jsem to pochopil správně, tato situace nastává u většiny převodů do OV (s vyjímkou těch, kdy je základní členský vklad členů družstva použit k financování nemovitosti, v těchto případech tedy členství zanikne ?)

    jinak tedy platí, že vlastníci jednotek zůstavají souběžně i členy družstva až do likvidace družstva?

    moc děkuji Valeš

    Vložil Ladis, 21. Únor 2012 - 15:27

    Blíží se nám konec likvidace družstva tak toto téma znovu otevírám. Nebylo zde jednoznačně řečeno jak je to s členstvím když p. Lake napsal:

    „ZoVB má vůči ObchZ postavení lex specialis pokud jde o převod jednotky do vlastnictví dosavadního člena – nájemce družstevního bytu. ZoVB říká jasně, že v tomto speciálním případě zániku členství v družstvu nárok na proplacení vypořádacího podílu nevzniká. Bezplatným převodem bytové jednotky z vlastnictví družstva novému vlastníkovi jsou vyrovnány i závazky družstva vůči tomuto bývalému členovi. Základní členský vklad se tedy nevrací a „propadá“ ve prospěch družstva.“

    Jak to tedy je, jsme členy nebo ne. A co se vrací a jak? Jak je to s členy kteří byli členy méně než jeden rok a kde sehnat členy, kteří jsou již někde v nedohlednu. Pátrat po nich kvůli vyrovnání, nebo stačí uveřejnění ve věstníku? Jak jste to řešili vy? Poraďte.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".