"vyúčtování" dl. zálohy na konci roku

Vložil Olive, 12. Březen 2015 - 8:21 ::

Prosím o radu. Jsme s manželem malinká firma, která pronajímá byty. Měsíčně platíme do SVJ – zálohy (teplo, tv. apod) a dl. zálohu za každou BJ. Na konci roku mi přijde „vyúčtování dl. záloh za rok …“, kde se dozvím, kolik se opravdu „z naší“ DZ čerpalo a já si to mohu ke konci roku dát do nákladů. Bohužel u 2 bytů mi tento přesný rozpis nejsou ochotni udělat a dali mi „knihu analytické evidence“, ze které jsem ale trošku v rozpacích. Potřebovala bych vědět, kam přesně koukat. Máme tu třídu 2, 3, 9, a pak náklady a výnosy. Nicméně u nákladů je pouze jedna položka – účet 518 … 25Kč. Není tu někdo, kdo by mi mohl trochu poradit? Děkuji Olive

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 12. Březen 2015 - 12:57

    Olive, doporučuji si take přečíst Pokyn GFŘ D-22. Psal zde o něm pan Pavel: Platby vlastníka jednotky na provozní výdaje (do tzv. fondu oprav a na účet společenství vlastníků) jsou na straně poplatníka, který nevede účetnictví, daňovým výdajem v okamžiku jejich úhrady. Jsou-li platby (jejich část) určeny na technické zhodnocení společných částí, jsou daňovým výdajem po dokončení technického zhodnocení, a to formou odpisů. Pokud byly platby na provozní výdaje použity na technické zhodnocení společných částí, poplatník podle § 5 odst. 6 zákona o výdaje zahrnuté do základu daně v předchozích zdaňovacích obdobích sníží výdaje ve zdaňovacím období, ve kterém bylo technické zhodnocení dokončeno. O výdaje na technické zhodnocení se zvýší vstupní cena jednotky a do daňových výdajů se tyto výdaje promítnou formou odpisů.

    Samozřejmě to ale neznamená, že nemáte požadovat srozumitelné vyúčtování dlouhodobé zálohy. To ostatně budete potřebovat i v případě, že budete postupovat dle tohoto pokynu.

    Mějte se.

    Magda

    Vložil lake, 12. Březen 2015 - 11:35
    89/2012 Sb. § 1436
    (1) Správce předloží beneficientovi vyúčtování správy nejméně jednou za rok. Je-li správců několik, předloží vyúčtování společné, ledaže vzhledem k rozdělení jejich působnosti smlouva určí nebo zákon stanoví něco jiného.
    (2) Vyúčtování musí být tak podrobné, aby bylo možné ověřit jeho správnost.

    Neplní-li SVJ co mu ukládá zákon, domáhejte se Vašich práv soudní cestou.

    lake

    Vložil baraka1 (bez ověření), 12. Březen 2015 - 16:42

    Je neplnění SVJ i situace,

    • kdy mi správce ve vyúčtování uvede pouze částku, která je celkem ve fondu oprav?
    • odmítá mi zpřístupnit účet, takže nemám přehled, co z něj vše platí a kdy?
    • odmítá předložit nájemní smlouvy?
    Vložil janica, 12. Březen 2015 - 19:36

    V našem vyúčtování pro BJ je celková výše naspořené částky do FO za příslušný rok. S jednotlivými náklady a celkovou částkou ve FO vás snad seznámí výbor na shromáždění po roční účetní uzávěrce. K účtu je omezená přístupnost, ale do bankovních výpisů snad máte právo nahlížet, pokud jste vlastník v SVJ. Pokud chcete kopie výpisů, tak se to zpoplaťňuje. Máte asi na mysli nájemní smlouvy nebytových prostor nebo společné prostory k užívání pro jednoho vlastníka. Tam byste měl právo nahlížet. Pokud se týká vlastníků, kteří pronajímají své byty jiným nájemcům, tak na to právo nemáte.

    Vložil baraka1 (bez ověření), 12. Březen 2015 - 20:15

    Jsem vlastník člen SVJ, víc jak rok žádám o výpisy z banky, žádal jsem předsedu i o pasivní přístup na účet, aby to měli bez práce – bez jakékoliv odezvy. Žádal jsem je o smlouvy s nájemci společných prostor – bylo mi sděleno předsedou, že není oprávněn mi poskytovat cokoliv, co se SVJ tyce…

    To že má někdo na něco právo je jedna věc, ale jak to právo uplatnit v praxi???????????

    Vložil janica, 13. Březen 2015 - 1:03

    Nežádejte pasivní přístup na účet, to nelze. Co máte ve stanovách? Máte možnost se seznámit s programem shromáždění a navrhnout další bod k jednání? Zažádal jste písemně výbor, nechal jste si potvrdit žádost? Na schůzi vás nepustí ke slovu nebo jak se vlastně ptáte?

    Vložil Simako, 13. Březen 2015 - 15:11

    Proč by nemohl mít člen SVJ pasivní přístup na účet?

    To slyším poprvé – vždyť nemůže žádným způsobem s účtem manipulovat, pouze kontrolovat pohyby!

    Vložil julie (bez ověření), 14. Březen 2015 - 2:13

    Každý vlastník nemá možnost nahlížet do účtu, ani pasivně. Snad je určeno, kdo z výboru dostane od banky identifikační číslo a PIN pro aktivní přístup a pasivní, popř. správce. Nevím, jak to funguje jinde, ale při zakládání účtu jsme toto dohodli s bankou. Pasivní je od toho, aby hlídal, co se platí nebo vybírá. Možná, že si sedneme s ostatními vlastníky kolem PC a budeme sledovat bankovní účet jako video.

    Vložil Simako, 14. Březen 2015 - 13:24

    A jak si ten který vlastník kontroluje pohyby? To se má spoléhat na """jedna paní povídala?""" Ze zákona za všechno zodpovídá vlastník, nikoliv účetní, správce, a právě k tomu byl pasivní přístup na účet bankami na pokyn vlády zaveden, toť novinka, což!

    Vložil P_V (bez ověření), 13. Březen 2015 - 17:47

    Protože pasivní přístup se může snadno změnit v aktivní, ani nevíte jak. Z vlastní čerstvé zkušenosti, u nejmenované banky se stalo, že osoba, které měla mít pasivní přístup k účtu, náhle měla přístup aktivní. Přišla na to tak, že v ebankingu omylem zadala transakci z onoho účtu s pasivním přístupem (zapomněla se přepnout na svůj účet), a ono to prošlo. Přičemž když se jí tento omyl občas stal dříve, tak jí to nepustilo k zadání. V bance tvrdili, že to musel nastavit správce účtu, který však nic takového nedělal.

    Vložil Simako, 13. Březen 2015 - 20:25

    To co píšete je nesmysl. Správce sítě by během několika vteřin dohledal, kdo změnil nastavení, kdy, adt… Navíc se každá platba ověřuje unikátném klíčem, ten má každé číslo účtu jiný, tak když transakce proběhla, musel v tom mít prsty ten, kdo měl oprávnění s účtem nakládat.

    Vložil P_V (bez ověření), 14. Březen 2015 - 14:29

    Inu stalo se. Správce sítě by dohledal, kdo to změnil, ale je otázkou zda hledal a pokud hledal, zda si to banka nenechala pro sebe. Informaci mám z telefonického hovoru s helpdeskem, jelikož škoda nevznikla tak jsme to neeskalovali.

    Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 13. Březen 2015 - 17:55

    Pasivní přístup je právě pro tyto účely vhodný a určen. Alternativě můžete požadovat zasílání výpisů elektronicky na svou adresu.

    Vlastník bytu

    Vložil Kučerová T. (bez ověření), 12. Březen 2015 - 11:04

    Podívejte se, jestli náklady hrazené z dlouhodobých záloh neúčtují přímo proti třídě 9.

    Vložil Olive, 17. Březen 2015 - 20:22

    Dobrý den, děkuji za radu, ale přiznám se, že z ní nejsem vůbec moudrá. Potřebovala bych alespoň zjistit, kolik za rok na DZ vybrali a kolik se utratilo. Náš podíl bych snad dokázala na BJ vypočítat. Nicméně z knihy analytické evidence netuším co dál. Asi jsem tupá, ale rady si moc nevím. Je tu účet 955 – dlouhodobé přijaté zálohy (analyticky rozdělen na 955×xx dlouhodobé přijaté zálohy a na 955×xx ostatní přijaté zálohy – půjčky) Počáteční stav ; MD –316 a D 789787; konečný stav.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".