Vytunelovaná dlouhodobá záloha (fond oprav)

Vložil Barbora (bez ověření), 13. Červenec 2016 - 15:18 ::

Dobrý den, dozvěděla jsem se,že fond oprav byl zpronevěřen předsedou SVJ. Bohužel nebyla kontrola nikoho z dalších členů vedení. Jeden se funkce vzdal, další se odstěhoval… Co teď? Předseda je zadlužen i ve svém životě, peníze nemá.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Daniela K. (bez ověření), 3. Únor 2017 - 19:38

    Po přečtení předchozích komentářů doporučuji „zachovejte klid“ a postupujte systematicky

    1. zajistěte obnovu výboru – spojte se s ostatním vlastníky a dohodněte se, kdo z vlastníků bude jmenován do výboru – min. dvě osoby. Bývalého předsedu bych si tam nechala jako člena, aby měl povinnost se účastnit schůzí výboru a podávat informace a vysvětlení co bylo. Pokud se nikdo nenajde, tak se budete muset rozhodnout, zda budete statečná a podáte návrh na soud, aby SV byl ustanoven profesionální statutár.
    2. pokud máte zajištěn bod a), svolejte schůzi. Vyzvěte v souladu se stanovami předsedu, aby ji svolal s programem – nová volba výboru. Pokud Vám nevyhoví, opět dle stanov můžete svolat i jako členové společenství
    3. zvolte si nový výbor, který začne jednat.
      1. ověří si informace o tom, zda finance chybí či nikoliv
      2. za předpokladu, že ano, bude s předsedou jednat. V tomto okamžiku by ještě měl být vlastníkem jednotky (jinak by nebyl předsedou SVJ). Pokud není již v insolvenci či v exekuci, kdy by měl zakázáno se svým majetkem nakládat, stále je možnost vyjednávání, aby dluh uznal – nejlépe notářských zápisem s uznáním vykonatelnosti při neplnění splátkového kalendáře a s právem zřídit zástavní právo k jednotce. Podat trestní oznámení je poslední možnost, kdy vše výše uvedené selže, zavřený předseda vám nic nezaplatí ani nebude mít zájem vám dobrovolně něco plnit.

    Pozn. a samozřejmě mu odebere právo nakládání s účtem a financemi společenství. Zcizená částka nemusí být konečná, zoufalí lidi dělají zoufalé činy.

    Současně s výše uvedeným musí nový výbor zajistit fungování společenství. Za této situace mohou vznikat další škody, o kterých nemáte ponětí. Předseda, který ví, že vy víte, nebude moc řešit neplatiče, něco projednávat s členy společenství nebo svolávat schůze, kde by byla možnost ho konfrontovat …

    Přeji úspěšné vyřešení, ale bez angažovanosti vlastníků náprava sama nepřijde.

    Vložil Pozorovatel, 17. Prosinec 2016 - 19:01

    Jak by to mohl udělat? SVJ má účet a příruční pokladnu. Během roku vše co má právní závazky musí spolupodepsat druhý člen výboru a na konci roku to musí předložit ke schválení shromáždění, tedy Vám!

    Vložil Miglandc, 14. Listopad 2016 - 0:05

    Miglandc

    Měl by někdo zájem prodiskutovat můj problém v SVJ?

    Vložil abc (bez ověření), 14. Listopad 2016 - 0:14

    Nejdříve ten problém musíte popsat.

    Vložil janica, 15. Červenec 2016 - 21:37

    Paní Barbora píše, že předseda zpronevěřil fond oprav. Všichni víme, co to je, i když to má jiný název. Jak zpronevěřil a jak se na to přišlo? Jak to víte vy?Zaplatil něco, co neměl nebo nejsou doklady? Vybral peníze do pokladny a pak je použil pro sebe? Faktury nepodepisovali 2 z výboru? Kdo měl z výboru pasivní kontrolu bankovního účtu, pokud byl účet u banky? Kdo vlastně dělá účetní? Byla účetní závěrka nebo jak vypadal přehled o účtech a dokladech. Jestliže se výbor rozpadne, tak proč vlastníci nejednali a nezvolili si jiné zástupce. Těch otázek je daleko více. Zkontroloval někdo z vlastníků účetnictví a hospodaření SVJ. Jestliže skutečně to tak je a jsou o zpronevěře důkazy, tak je třeba jít na policii. Vy jste v situaci, kdy jste jen důvěřovali, ale je třeba i prověřovat.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 15. Červenec 2016 - 17:20

    Neformálně se sejít, dohodnout kdo to vezme a pak svolat ve smyslu Vašich stanov shromáždění a tam, pokud to Vaše stanovy dovolují, odvolat výbor a zvolit mový. Ihned zapsat změnu u krajského soudu a po zápisu změnit oprávnění v bance. Do té doby platby zastavit. Pak se můžete zabývat jestli má předseda nějaký majetek nebo pravidelný příjem. Pokud ne můžete si zpronevěřenou částku odepsat. To Vás snad naučí, že peníze se vydávají jen na konkrétní účel a neposílají se cizím lidem jen pro strýčka Příhodu. Svéprávní lidé si umí na případné opravy našetřit sami a pak zaplatit cash. Ti ostatní věří na socialismus a fond oprav. A je jich tady dost. Jen těch mínusů co od nich dostanu.

    Vložil Anonnnnnn (bez ověření), 15. Červenec 2016 - 18:34

    Radit, aby si lidi šetřili doma a pak opravu hradili „cash“, může jen teoretik. Netvrdím, že to není výjimečně možné, ale určitě by se většina oprav tímto způsobem neudělala.

    Vložil Á (bez ověření), 15. Červenec 2016 - 20:50

    „Radit, aby si lidi šetřili doma a pak opravu hradili „cash“, může jen teoretik.“

    Radit, aby lidi spořili na neurčitý účel a plnili neexistující fond, může jen neználek.

    Vložil Anonnnnnn (bez ověření), 16. Červenec 2016 - 7:23

    Nicku Á, jste lhář. Nikdy jsem nenapsal „aby lidi spořili na neurčitý účel a plnili neexistující fond“.

    Vložil JaVa, 16. Červenec 2016 - 8:59

    Na zdejší mínusovače,kteří sami nejsou schopni sesmolit zákonem nebo vlastní zkušeností podloženou radu, se vykašlete.Ode mě máte za příspěvek, zvláště ve druhé polovině textu,začínající slovy:"To vás snad naučí...... velké plus.JaVa

    Vložil Anonymmmm (bez ověření), 16. Červenec 2016 - 9:53

    Javo, glorifikace odpovědí laika je směšná.

    Vložil provlada, 14. Červenec 2016 - 6:46

    Jde skutečně o SVJ a „vedením“ myslíte (tříčlenný) statutární orgán SVJ tedy výbor?

    Záleží na tom, kdy ke škodě došlo. Bylo-li to více než dva měsíce po doručení prohlášení člena výboru o odstoupení do SVJ, je bývalý člen výboru z obliga. Zda další členové výboru kontrolovali není podstatné – byla to jejich povinnost.

    Všichni členové statutárního orgánu ručí za škodu, kterou SVJ způsobili. Je nutné je odvolat, zvolit nový výbor a škodu ode všech vymáhat. Hlavně na nic nečekejte – samo se to nevyřeší.

    NOZ

    § 160 Odstoupí-li člen voleného orgánu ze své funkce prohlášením došlým právnické osobě, zaniká funkce uplynutím dvou měsíců od dojití prohlášení.

    § 156 (1) Je-li orgán kolektivní, rozhoduje o záležitostech právnické osoby ve sboru. Je schopen usnášet se za přítomnosti nebo jiné účasti většiny členů a rozhoduje většinou hlasů zúčastněných členů. (2) Je-li působnost jednotlivých členů orgánu rozdělena podle určitých oborů, ustanovení odstavce 1 se nepoužije. Rozdělení působnosti nezbavuje další členy povinnosti dohlížet, jak jsou záležitosti právnické osoby spravovány.

    § 157 (1) Je-li rozhodnutí přijato, zaznamená se na žádost člena voleného orgánu, který návrhu odporoval, jeho odchylný názor. (2) Byl-li návrh přijat za neúčasti některého z členů, je tento člen oprávněn dozvědět se obsah rozhodnutí.

    § 159 (1) Kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Má se za to, že jedná nedbale, kdo není této péče řádného hospodáře schopen, ač to musel zjistit při přijetí funkce nebo při jejím výkonu, a nevyvodí z toho pro sebe důsledky. (2) Člen voleného orgánu vykonává funkci osobně; to však nebrání tomu, aby člen zmocnil pro jednotlivý případ jiného člena téhož orgánu, aby za něho při jeho neúčasti hlasoval. (3) Nenahradil-li člen voleného orgánu právnické osobě škodu, kterou jí způsobil porušením povinnosti při výkonu funkce, ačkoli byl povinen škodu nahradit, ručí věřiteli právnické osoby za její dluh v rozsahu, v jakém škodu nenahradil, pokud se věřitel plnění na právnické osobě nemůže domoci.

    V.Procházka

    Vložil Novák (bez ověření), 14. Červenec 2016 - 9:57

    Pane provlada,

    to jste popsal postup, kdy došlo ke škodě z důvodů, kdy nebylo jednáno s péčí řádného hodpodáře.

    V tomto případě, kdy mělo dojít k zpronevěře, může jít o více než o porušení péče řádného hospodáře. Mohlo dojít k trestnému činu, v tom případě je potřeba žalovat předsedu a chtělo by to vyžádat si pomoc právníka. Je potřeba také zjistit, zda dluhy předsedy jsou větší než jeho majetek (vč. hodnoty vlastněné jednotky) a zda by byla v případě nařízené exekuce šance domoci se náhrady škody.

    Vložil provlada, 14. Červenec 2016 - 12:42

    Pokud byl výbor tříčlenný, neexistoval předseda. Souhlasím, že asi došlo k trestnému činu. Pokud nekradli všichni, některý jednal pouze nikoliv s péčí řádného hospodáře. Právní pomoc jistě bude třeba a je třeba zvážit, zda náklady nepřevýší náhradu. Vina je však na všech členech výboru, kteří nekonali, aby jí zabránili. Na všech je také nahrazení škody.

    V.Procházka

    Vložil loky (bez ověření), 13. Červenec 2016 - 18:44

    není předseda družstva pojištěn?

    Vložil Krupp, 14. Červenec 2016 - 10:59

    Proti tomu, že něco ukradne??? To by se pak mohl pojistit každý. Jirka

    Vložil Jar (bez ověření), 14. Červenec 2016 - 12:19

    Proti umyslnemu trestnemu cinu se nelze pojistit.!!..

    Ledaze by to ual na blbost… Treba ze omylem poslal penize na jiny ucet :)

    Ale jak to popisujete, to vypada, ze si je poslal sam sobe… Inu SVJ asi nic nekontrolovalo…

    Vložil Petr, 15. Červenec 2016 - 10:07

    Divím, se, že vám zde ještě nikdo nesdělil, že pro SVJ fond oprav neexistuje, ale to je asi vedlejší.

    Co znamená „dozvěděla jsem se“, t.j. od někoho na chodbě ? To že se další statutár odstěhoval, nic neznamená. Co znamená vzdal se funkce, že byl výbor o dvou členech (nepřípustné) a potom sám předseda ? Proč neproběhly nové volby ?

    Co na to vaše účetní ?

    Co jste všichni v SVJ dělali celou dobu, že jste nežádali vyúčtování a informace o stavu prostředků, nebo snad tuneloval až od poslední závěrky ? Neměli jste žádná „avisa“, že má předseda problémy, t.j. platil za byt vč. služeb „do poslední chvíle“, nesháněla ho energetika, plynaři, telefon kvůli neplacení účtů ?

    Teď

    1. si zjistěte na wwwinfo.mfcr.cz/a­res po zadání adresy a kliku na OR, nebo přímo na justice.cz podpisová oprávnění
    2. pokud má oprávnění s předsedou i další statutár, podejte trestní oznámení na něj
    3. pokud vím, tak dle NOZ jsou odpovědni všichni členové SVJ, tak si NOZ přečtěte !!!

    Přečtěte si zdejší diskusi na dané théma, nejste první s podobnými problémy

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".