topení
Dobrý den, prosím o radu. Chtěla bych vědět, na jakou teplotu v bytě mám nárok. Bydlím v panel. domě. Vím, že ze zákona má být min. 20 stupňů, což splňujeme. Chtěla bych teplotu vyšší, mám doma kojence a např. při koupání je to nedostačující teplota. Topím neustále na maximum (na termost. hlavici číslo 5) a doma máme 22 st. Výbor mi již několikrát sdělil, že na vyšší teplotu nemáme nárok, že splňují hodnoty dané ze zákona. Já ale nechci na topení šetřit. Měla jsem za to, že si každý může teplotu regulovat a ne že dají max. 22 st a víc už nedosáhnu. Pro kojence vhodná teplota je 23–25 st během dne a to zaboha nikdy nevytopím. Řeším to s výborem již od začátku topné sezony a bez výsledku. Prý si mám koupit el. přímotop. K navýšení teploty je potřeba 2/3 nájemníků a to nás tolik není. Děkuji za odpověď. Švábeníková
Včem je problém pustit kotel na větší výkon?Ostatní spolubydlící ať si stáhnou teplo přímo na rádiátoru.Tady je vidět jak přiblble fungují naše SVJ a ještě přiblblejší vlastníci jednotek.Pokud se někdo nedokáže dohodnout na takové prkotině,tak ať raději ani SVJ nezakládá.
Teploty jsou dané projektem, obvykle pro běžné pobytové místnosti se uvažuje 20°C, pro koupelny 24°C. Problém může být stavebnětechnický nebo technologický. Pokud je objekt v původním stavu pak může být problém v nadměrných tepelných ztárách prostupem nebo infilatrací. Neprůsvitné konstrukce asi nezateplíte, šidítka typu termoizolační nátěr nedoporučuji, ale můžete to zkusit. V případě oken buď výměna nebo zkuste nalepovací těsnění do spáry. Zkontrolujte i napojení rámu okna na stěnu, kolikrát je to provedeno chybně i u nově osazených oken. Vzduchotechnika – může být problém v „neregulaci“ digestoře nebo VZT v koupelně/WC. Nadměrné ztráty ale budou vázané na nějaký přívod chladného vzduchu (tj. obvykle netěsnosti oken apod., případně větrací mřížky ve spížích..). Vhodné opatření je funkční regulace (klapky, nejlépe řízené ze strany bytu. Bohužel neznáme řešení soustavy, nicméně stav lze zhodnoti poměrně snadno i laicky. V případě otopné soustavy je možný problém v údržbě (neodvzdušněné těleso), v chybném spádu otopné soustavy (zde je otázka kde je voda regulována, např. zda ve výměníku, jaké jsou další regulační prvky osazené za výmeníkem – zda jen ventily , směšovače apod., bohužel těch možností je mnoho, těžko poradit), nevhodném typu tělesa (může být vada již z doby výstavby objektu, např. v případě osazení tělesa s nedostatečným počtem článků apod.). Na zhodnocení otopné soustavy by chtělo toto kontultovat s projektantem – topenářem, který si prohlédne skutečný stav. Pokud nenaleznete problém, který lze vyřešit jednoduchým a levným opatřením (třeba to utěsnění spár oken apod.), pak možná koupě přímotopu by byla nejsnazší. Nejlevnější stojí mezi 500–1500,–Kč což není nijak závratná částka a provozní náklad nebude na tu jednu zimu také nijak dramatický.
U nás v domě měla pani ten samý problém ,problém byl v tom že pani měla špatně namontovanou digestoř (klapka do komína byla pořád otevřená)., když jsem dal pod digestoř ruku i když byla vypnutá síla teplého vzduchu který šel do komína byla fakt velká .Honza
no nevím jak může výbor ovlivnit teplotu u vás v bytě…je to především věcí nastavené regulace topení v celém domě…a to nastavuje váš dodavatel tepla…pokud máte všichni v domě termost.hlavice na topných tělesech…tak by měla byt na domě nainstalovaná regulační jednotka…která zajišťuje rozvod ve stejné kvalitě po celém domě…je to spíše pro odborníky a dělá se nato vždy projekt…který vše spočítá… někdy je nutné do domu přidat oběhové čerpadlo…aby fungovala správně cirkulace…a hřeje vám celé těleso topení…není zavzdušněné…má ještě někdo jiný problém s teplotou v bytě…pokud je regulace správně nastavena…tak by jste měla v bytě dosáhnout v pohodě teploty kolem 24 stupňů C…
výbor požádal teplárnu o snížení teploty o 20%, jenže mě se to nelíbí a nesouhlasím s tím ani se o tom nehlasovalo. Dům je sice nově zrekonstruován, ale pořád mám dojem, že mi nikdo nebude diktovat jak max. budu topit. A to že oni chtějí ušetřit? tak ať si doma netopí, ale neomezují druhé
Váš dojem, že Vám nikdo nemůže diktovat, jak maximálně budete topit, je mylný.
Přečtěte si minimálně vyhlášku 194/2007 Sb. – Pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody.
Paní Svabenikova,
prosím dávejte svým příspěvkům v rubrice „Předmět“ nějaký smysluplný název. Děkuji.
To co popisujete je klasická nevýhoda spoluvlastnictví. Zájmy jednotlivců jsou různé. Proč by se měla většina nechat omezovat od Vás, která jim chce diktovat, aby přetápěli dům?
Pokud máte zatepleno, tak je obvyklé snižovat dodávky tepla.
Jestli je to vůle většiny spoluvlastníků, můžete se jenom podřídit a nebo přestěhovat.
Hezký den!
Pavel
Protože oni si mohou topení vypnout, kdežto my si nemůžeme přitopit, to je docela jednoduché k pochopení a žádné přetápění domu by nebylo. Přesto Vám velice děkuji za radu, jste velmi laskav.
Dovoluji si pozeptat se, zda máte původní, tedy staré nebo vyměněné radiatory. Pokud máte původní doporučuji vyměnit a volit délku radiatoru pod celým oknem. Pohoda se zlepší, zlepšení je znatelné.
„Pro kojence vhodná teplota je 23–25 st během dne“.
Na to jste přišla jak?
Předseda
Pokud máte doma kojence a máte v bytě zimu,zavolejte přes děckou lékařku někoho s hygieny.Normální rozumný člověk by vám na topení přidal větší výkon.Jenže jak vidíte někteří vlastníci mají do toho aby byli normální hodně daleko.
Poslední komentáře