SVJ instaluje dálkově odečitatelné podružné vodoměry SV

Vložil Silver (bez ověření), 27. Leden 2021 - 11:13 ::

Dobrý den,

jdu si pro radu. Jsem v našem domě nový a aktuálně předseda SVJ přišel s tím, že je po pěti letech potřeba vyměnit podružné bytové vodoměry na studenou vodu (teplou vodu máme ohřevem v jednotce), což je prý povinnost každého vlastníka. Předseda objednal u správcovské firmy výměnu vodovodů všem vlastníkům. Současně nám přeposlal mail od správcovské firmy, kde bylo napsáno, že podle nařízení EU se vodoměry budou vyměněny pouze novými kusy s dálkovým odečtem.

Když jsem se začal doptávat, proč SVJ rozhoduje o tom, jaký vodoměr budu mít ve svém vlastnictví v bytě a proč za mě uzavírá smlouvy s jiným subjektem, že se stávajícím postupem nesouhlasím, bylo mi odpovězeno, že pokud nesouhlasím s výměnou za dané vodoměry, bude se mi jako partaji bez vodoměrů účtovat při dalším vyúčtování vody rozdíl mezi domovním měřákem a součtem ostatních vodoměrů. Vloni přitom byl rozdíl mezi všemi podružnými vodoměry a domovním vodoměrem výrazně nenulový a nevidím tak důvod, proč bych měl jediný platit za všechny.

Podobný přístup jsem ještě nezažil. Opravdu má SVJ taková oprávnění? Jak jsem pochopil samostudiem, povinnost dálkově odečitatelných měřáků by měla platit jen pro teplou vodu, nemylím se? Jak se danému postupu bránit, pokud je opravdu neregulérní? Je možné se bránit i po instalaci takového vodoměru? Obcházel jsem ohledně tohoto tématu i ostatní partaje, alespoň jsme se seznámili, ale zbytek vlastníků jednotek jsou buď flegmatici, nebo přitakávači.

Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Karel Zdaleka (bez ověření), 20. Srpen 2022 - 14:18

    Mel bych prosim jeden dotaz.Nas vybor SVJ dlouhodobe odmita udelat podruzne vodomery ackoliv to uz nekolik tel vyzaduje zakon.Chci se proto zeptat zda existuje nejaka instituce,kam by se dalo toto nahlasit? Nekdo by mel podle me udelat nejakou kontrolu a vyzvat SVJ k naprave.Dekuji za odpovedi.

    Vložil ... (bez ověření), 21. Srpen 2022 - 13:41

    To je úplně jednoduché. Nechte denně několik hodin protékat teplou i studenou vodu. Následně po vyúčtování budou sami tlačit na okamžitou instalaci podružných vodoměrů.

    Vložil MartinII, 21. Srpen 2022 - 14:55

    Souhlasím s „…“. Důvodem k instalaci podružných je nespravedlivé rozúčtování např. dle osob.

    Další možností je poukázat (někdo by řekl udávat), že XY hlásí 2 osoby a chodí se k němu sprchovat bratranci a sestřenice ze široka, daleka.

    Problém u úhrady dle osob je děcko (dokonce batole). Ono stačí hradit odpadky dle osob, natož studenou vodu.

    A co protékající záchod nebo rozdíl ve spotřebě vany a sprcháče nebo mánie některých vodomilů ráchat se ve vodě od rána do večera.

    Někdo je třeba celé jaro a léto na chatě.

    Vložil Petr, 21. Srpen 2022 - 12:43

    „Mel bych prosim jeden dotaz.Nas vybor SVJ dlouhodobe odmita udelat podruzne vodomery ackoliv to uz nekolik tel vyzaduje zakon.Chci se proto zeptat zda existuje nejaka instituce,kam by se dalo toto nahlasit? Nekdo by mel podle me udelat nejakou kontrolu a vyzvat SVJ k naprave“

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    Rozúčtování studené vody dle podružných vodoměrů by mělo být v zájmu vlastníků. Možná si většina (důležitá pro rozhodování na shromáždění) myslí, že na rozúčtování dle osob vydělává.

    Zkuste ostatní přesvědčit. Na kolik m3 ročně (a denně) na osobu (nebo byt) vychází spotřeba u vás ? Najděte si na internetu statistiky o spotřebě vody na domácnost (nebo osobu) ve vašem městě nebo v republice pro porovnání se spotřebou vašeho domu a bytu.

    Vložil Justitianus, 20. Srpen 2022 - 18:10

    Napřed prosím uveďte ze kterého § kterého zákona dovozujete údajnou povinnost SVJ „udelat podruzne vodomery“. Pak Vám možná někdo odpoví.

    Justitianus

    Vložil PN777, 28. Leden 2021 - 0:01

    V právní rovině Vám víceméně již bylo odpovězeno. V technické a praktické rovině přidám vlastní zkušenost s dálkovými podružnými – bytovými vodoměry.

    Píšete, cituji:

    Vloni přitom byl rozdíl mezi všemi podružnými vodoměry a domovním vodoměrem výrazně nenulový a nevidím tak důvod, proč bych měl jediný platit za všechny.

    Správně píšete, že nechcete platit rozdíl v náměrech, mezi součtem bytových vodoměrů a náměrem hlavního – patního vodoměru. Proč tedy nechcete, aby ve vašem SVJ provedli instalaci dálkově odečitatelných vodoměrů. Vždyť ten dálkový odečet vodoměrů umožní lepší kontrolu náměrů bytových vodoměrů a okamžité srovnání se stavem-náměrem hlavního – patního vodoměru. A tak vůbec možnost vyčíslení rozdílu. A následně po dalších úkonech (viz. odkaz) může dojít k vrácení financí od dodavatele vody. Našemu SVJ vracel dodavatel vody několik desítek tisíc. Máme české elektronické vodoměry, pořizovací cena byla jen o několik stokorun vyšší (za kus) než u mechanických vodoměrů stejné značky. Podrobně problematika měření, porovnávání a následné reklamace a vrácení peněz od dodavatele vody již byla řešena zde v diskuzi:

    http://www.portalsvj.cz/…vodaren-pvak

    http://www.portalsvj.cz/…erne-sestavy

    Vložil Jardas (bez ověření), 28. Leden 2021 - 1:27

    Když se udělá odečet pořádně, tedy zachytí se stavy co nejblíže fakturačnímu odečtu, tak je rozdíl je u mě <4% (a to je v tom i neměřená spotřeba), dle mé zkušenosti.

    Vložil PN (bez ověření), 3. Únor 2021 - 23:21

    Právě, že pokud mají jen mechanické bytové vodoměry, bez dálkového odečtu, tak odečet pořádně neudělají. Tedy když jim všichni vlastníci nesdělí správné náměry bytových vodoměrů současně. Což většinou všichni vlastníci současně nesdělí…Má zkušenost z minulosti z našeho SVJ a u ostatních mně známých SVJ.

    Vložil Silver (bez ověření), 28. Leden 2021 - 15:23

    Dobrý den,

    děkuji za oba příspěvky v tomto vlákně.

    Osobně prezentovanou možnost reklamace nevidím jako změnu oproti normálním odečtům, vyjma techniky měření. Vyjma zazvonění a popovídání si, v obou případech musí někdo obehnout všechny partaje s papírkem / notebookem a těch pár čísel si zapsat / načíst. Já osobně nemám ani problém napsat jedno číslo na papír, nebo k tomu danému datu například vodoměr vyfotit a poslat mailem, kdybych v ten moment nebyl doma.

    Můžu se zeptat, z praktických zkušeností, z jaké dálky lze načíst danou informaci s notebookem s přilepeným načítačem?

    Děkuji

    Vložil Tomol (bez ověření), 28. Leden 2021 - 21:48

    načtení v našem domě je cca 10m, resp. možná dál, ale to nevím – prakticky se stačí proběhnout po schodišti (obecně záleží kde, resp za kolika zdmi je vysílač u vodoměru – u nás v chodbách)

    vám napsat číslo na papírek trvá asi tak 30 sekund, přečíst a přepsat 200 papírků za předpokladu, že je všichni vystaví trvá mnohem déle. Ikdyž vyvěsíte měsíc dopředu že bude odečet, v daný den není třetina lidí doma a poslední jednotlivce naháníte ještě týden po té. Potom to musí někdo opsat do programu na rozpočty, vzniká možnost špatně opsaných čísel, překlepů, omylem opíšete čísla k jinému bytu. Takže v reálu je to práce na deset hodin, a týden obíháte barák a voláte lidem kdy budou doma.

    Oběhnout chodby trvá 3 minuty, všechny stavy měřidel jsou následně vidět v tabulce, export ven a import pro rozůčtování .. čas celkem 10minut, přesnost a jistota k tomu. A vy nemusíte být ani doma.

    Díky tomu že uděláte odečty v jeden čas, tak můžete kontrolovat patní vodoměr. Když je děláte týden z papírků tak nezkontrolujete vůbec nic.

    Vložil PN777, 3. Únor 2021 - 23:34

    Díky za Váš komentář Vložil Tomol (bez ověření), 28. Leden 2021 – 21:48. Chtěl jsem odpovědět na komentář pana Vložil Silver (bez ověření), 28. Leden 2021 – 15:23 a pak jsem si všiml Vaší odpovědi. Sice v našem případě trvá dálkové měření trochu déle, ale i přesto podstatně (násobně) kratší dobu než čekat na hlášení stavů vodoměrů (mechanických) od vlastníků. Navíc pokud máme náměry všech bytových vodoměrů a patního vodoměru víceméně současně, můžeme porovnávat. Rozdíl procedur jste věrně popsal.

    Vložil Justitianus, 27. Leden 2021 - 13:15

    Pane Silver, to co popisujete je klasický případ nedostatku informací, případně mylných informací, což si zavinil sám vlastník jednotky.

    V první řadě si přečtěte prohlášení.

    Když nevíte ani to zda vodoměry jsou ve Vašem vlastnictví, nebo patří mezi společná technická zařízení domu, pak Váš dotaz je zbytečný – nelze odpovědět. Takže si to napřed zjistěte. Od toho se pak odvíjí vše ostatní.

    • Napsal jste: „… bude se mi (…) účtovat "rozdíl mezi domovním měřákem a součtem ostatních vodoměrů“.

    Takový neobvyklý postup neplyne z žádného celostátně účinného právního předpisu a označil bych jej za protiprávní. Toto by muselo být uvedeno ve schválených pravidlech rozúčtování vody pro dům. Požádejte SVJ, aby Vám tato pravidla byla předložena (spolu se zápisem ze shromáždění, na kterém byla schválena). Pak se uvidí jak je tomu ve skutečnosti.

    • Napsal jste: Jak jsem pochopil samostudiem, povinnost dálkově odečitatelných měřáků by měla platit jen pro teplou vodu, nemylím se?.

    Mýlíte se. Neexistuje zákonem uložená povinnost montovat dálkově odečitatelné vodoměry. Ani pro teplou vodu, ani pro studenou vodu.

    Na ostatní Vaše otázky nelze odpovědět, dokud nenapíšete co praví prohlášení o bytových vodoměrech.

    Justitianus

    Vložil Silver (bez ověření), 27. Leden 2021 - 15:24

    Dobrý den,

    děkuji za odpověď. Díval jsem se do prohlášení vlastníka, je zde uvedeno: „Součástí bytové jednotky je její veškerá vnitřní instalace (potrubní rozvody vody, plynu, elektroinstalce, odpady) kromě stoupacích vedení, včetně uzavíracích ventilů.“ Osobně to chápu tak, že bytové měřáky studené vody umístěné za uzavíracími ventily jsou brané jako vnitřní instalace rozvodů součástí jednotky.

    Doposud jsme měli normální měřáky, nyní nám výbor objednal dálkově odečitatelné. Mluvil jsem s dodavatelem, který se mnou odmítl cokoliv řešit, protože jedná pouze se SVJ a to již akceptovalo nabídku.

    Ohledně existence povinnosti montovat dálkově odečitatelné vodoměry, měl jsem za to, že existuje směrnice EP, ale právě jsem se rozhlédl zde po diskusích, a jak jsem pochopil, bez naklínění do naší legislativy pro nás žádná povinnost neexistuje.

    Jak jsem psal výše, já jsem se osobně ohradil proti tomuto oznámení, protože mi vadí, aby někdo rozhodoval o mém majetku a místo mě uzavíral smlouvy s dodavatelem.

    Děkuji za korektní diskusi

    Vložil Justitianus, 27. Leden 2021 - 16:17

    No ale to jste se měl pro jistotu podívat ještě do kapitoly „Společné části domu“. Možná, že vodoměry jsou uvedeny tam?

    Pokud vodoměry nejsou v prohlášení zmíněny vůbec, pak jsou – podle popisu jednotky – Vaším majetkem. Co SVJ objednalo bez Vašeho přímého pokynu tedy pro Vás není závazné. Můžete si koupit vodoměry vlastní, klidně i ty nejlevnější bez dálkových odečtů. Montáž by ovšem musela být provedena osobou oprávněnou instalovat měřidla – to je požadavek plynoucí ze zákona.

    Zajímavé a důležité je i vyřešení otázky kdo bude vlastníkem těch nových vodoměrů. Protože od toho se odvíjí způsob jejich úhrady.

    • Pokud budou i nadále patřit vlastníkům jednotek, pak každý kdo souhlasí s montáží uhradí plnou cenu vodoměrů a montáže pouze za svůj byt.
    • Pokud SVJ hodlá instalovat společné vodoměry namísto Vašich, pak celá akce musí být hrazena podle spoluvlastnických podílů. A je k tomu samozřejmě nutná změna prohlášení postupem podle § 1169.
    • Pokud si ve Vašem bytě hodlá SVJ nainstalovat SVÉ VLASTNÍ vodoměry namisto Vašich vodoměrů, pak přichází v úvahu opět jedině hrazení podle spoluvlastnických podílů. Ovšem SVJ by k objednání a nabytí tohoto majetku potřebovalo souhlas shromáždění (viz vaše stanovy)! Bez souhlasu nejvyššího orgánu má SVJ smolíka.

    A na závěr poznámka:

    1. Pokud v domě není schváleno shromážděním, že odečty budou od 1.1.2022 probíhat dálkově, pak nejste povinen si namontovat své vodoměry s dálkovým odečtem.
    2. Pokud bude někdy později schváleno, že vlastníci jednotek jsou povinni umožnit na svých vodoměrech dálkový odečet, týkalo by se to až další výměny vodoměrů po uplynutí doby jejich ověření. To mělo být odhlasováno v předstihu před výměnou, nebo má SVJ smolíka: muselo by Vám tu novou (dodatečnou) investici uhradit v plné výši.
    3. Doporučuji však uvážit, že dálkový odečet je pohodlnější i pro vlastníka jednotky.

    Justitianus

    Vložil Jardas (bez ověření), 27. Leden 2021 - 12:37

    Proč vlastně nesouhlasíte?

    Pokud Vás předseda neinformoval, že plánuje tuto investiční akci, můžete ho trochu poškádlit tím, že seženete X levnějších nabídek od výměnných firem a rozešlete je vlastníkům. Pokud to umíte.

    To je asi tak vše. Protože napadáním práce předsedy budete za kverulanta.

    Vložil Petr123 (bez ověření), 27. Leden 2021 - 11:28

    Zjistěte si v Prohlášení vlastníka, čí jsou vodoměry. Třeba vůbec nejsou ve vašem výlučném vlastnictví.

    Každopádně vodoměry s prošlým metrologickým ověřením nelze použít k řádnému rozúčtování, ať už je jejich majitelem kdokoli. Pokud jsou vodoměry ve správě SVJ, rozhoduje o výměně usnesení shromáždění, pokud jsou ve vlastnictví majitelů bytů, SVJ většinou takovou akci na základě usnesení pouze hromadně „organizuje a zajišťuje“ a náklady příslušným majitelům přeúčtuje – kdo se účastnit nechce, tak do jeho bytu se jistě nikdo dobývat nebude, ale pak musí zvážit, jaké plusy a mínusy bude jeho rozhodnutí mít.

    Vložil Silver (bez ověření), 27. Leden 2021 - 15:30

    Dobrý den,

    děkuji za odpověď. Díval jsem se do prohlášení vlastníka, je zde uvedeno: „Součástí bytové jednotky je její veškerá vnitřní instalace (potrubní rozvody vody, plynu, elektroinstalce, odpady) kromě stoupacích vedení, včetně uzavíracích ventilů.“ Osobně to chápu tak, že bytové měřáky studené vody umístěné za uzavíracími ventily jsou brané jako vnitřní instalace rozvodů součástí jednotky.

    Bohužel z hlediska vlastníků jednotek nemám informace, že někdo legitimoval SVJ k takové činnosti (například hlasování shromážděním). Teoreticky k tomu mohlo dojít v minulosti, záznamy ze starých shromáždění nemám. Ale já jsem osobně ve svém vyjádření k mailu takovou legitimaci z mé strany popřel.

    Jestli jsem byl jediný, kdo se ozval proti tomu, že díky něčím kšeftům musí mít dvakrát tak drahý měřák, tak předpokládám, že ostatní vlastníci dali konkludentní souhlas a neozvali se proti.

    Vložil Jardas (bez ověření), 28. Leden 2021 - 1:11

    Pokud ve vašem baráku by byla usnášeníschopná většina pro to, aby odečítač otravoval v bytech, aby se ušetřilo 260 Kč za 5–6 let – to je cca rozdíl radiového vs mechanického – no tak to jste se mohl ohlásit dříve s vaším návrhem.

    Každopádně vám spíše vadí skutečnost, že jste nucen zacvakat výměnu vodoměrů z peněženky a ne z FO? Máte nadprůměrně velký byt? S malým bytem na tom spíše vyděláte.

    A varianta z kapsy je výhodná i pro pronajímatele – náklad může přenést na nájemce, viz NV. A nemusí ho platit z vlastní kapsy = do FO.

    Vložil Silver (bez ověření), 28. Leden 2021 - 15:27

    Dobrý den,

    Děkuji za Vaši reakci. S dovolením se pokusím odpovědět na všechny Vaše komentáře sem, na jedno místo.

    Nevadí mi akce výměny vodoměrů, nakonec chceme, abchom jim mohli věřit, a navíc pravidla jsou daná zákonem. Nevadí mi hurá akce, kdy jsme si tak trochu uvědomili, že ty vodoměry pamatují krále Jana a že to chceme rychle napravit. V případě, že by vodoměry byly společnými zařízeními, tak bych očekával, že vzhledem k tomu, že se nejedná o žádnou havárku, bychom si alespoň mohli říci, jaké jsou možnosti a v ideálním případě si způsob renovace / modernizace rozhodnout na úrovni SVJ – nakonec od toho je vůle většiny. V ten moment bych očekával, že bychom se domluvili, když už máme ony „kouzelné hodiny“, že můžeme očekávat zvýšenou periodicitu odečtů a vyúčtování ze strany dodavatele (viz směrnice EP, atd). Ale nic z toho se nestalo.

    Vadí mi přístup pana předsedy (každý z bodů), který:

    • objednal výměnu mého soukromého vodoměru
    • v objednávce určil vyšší cenu dálkového vodoměru (cca 1000,– Kč, doposud jsme platili cca 350,– Kč), mě k úhradě
    • to vše bez domluvy se mnou (a většiny dalších partají, jak jsem se dozvěděl)

    (nechci prát špinavé prádlo na veřejnosti, ale pro Vaši představu)

    • direktivně oznámil, že je povinnost každého na to přistoupit, ignoruje mé vyjádření nepřistoupit za takových podmínek na takovou výměnu
    • v další diskusi, když jsem argumentoval nižší možnou cenou, se vyjádřil, že můj mail ani nehodlá číst, protože již objednal dané vodoměry

    Osobně mi nevadí jednou za rok napsat na papírek jedno číslo a vhodit do schránky (vyfotit a poslat), nevidím výhodu v dálkovém odečtu, za mě jde pouze o vyšší náklady o cca 700,– Kč na zajištění téže služby, bez jiných výhod.

    Přeji příjemný den

    Vložil Jardas (bez ověření), 28. Leden 2021 - 23:02

    Bohužel, to je asi malá asertivita předsedy.

    Akorát mu poraďte, ať v té dodávce trvá na letošní “kalibraci”, abyste náhodou nedostali vodoměry kalibrované 2020, totiž by jim o rok dříve (již 2025) skončilo ověření. Letošním bude platit až do 31.12.2026. a když se pak zase vymění v lednu 2027, vydrží do 31.12.2032

    Vložil Vlastnice (bez ověření), 28. Leden 2021 - 15:40

    „Osobně mi nevadí jednou za rok napsat na papírek jedno číslo a vhodit do schránky (vyfotit a poslat), nevidím výhodu v dálkovém odečtu, za mě jde pouze o vyšší náklady o cca 700,– Kč na zajištění téže služby, bez jiných výhod.“

    Pane Silver,

    přesně o to jde. Výhodu (finanční) to má, ale ne pro vlastníky.

    Kdyby se vodoměry nemusely měnit po dobu životnosti (udává se 16 let), vyšla by kalkulace jinak (výhodně). Ale při povinné výměně každých 5 let se dražší vodoměry nevyplatí.

    Za pět let proteče několik stovek m2. Vodoměr je kontruován na proteklý objem o dva řády (100×) vyšší. Přesto se musí vyměnit. (Repase se nevyplatí.)

    Vložil Jardas (bez ověření), 28. Leden 2021 - 22:59

    Ty elektronické vodoměry se určitě vyplatí, pokud si odečet a rozúčtování udělá samo SVJ a nepoužívá k tomu třetích stran. Pokud outsourcuje, je to věc kalkulace.

    Vložil Tomol (bez ověření), 28. Leden 2021 - 23:10

    propočet je snadný.. cena cca 15kč/odečet/kus

    zařízení na odečet 7–9tis (+ notebook 6 tis)

    pokud počítám hardwaru životnost pouhých 5 let, a 160 vodoměrů 1× ročně je to plichta

    jenže když to zařízení máte a časově je to pár minut tak to uděláte 4× ročně a v tom případě to máte 4× levnější… analogicky, hranice návratnosti pro měření 4× ročně je 40 vodoměrů

    a pokud máte na stejné technologii třeba i teplo, potom stačí 20 bytů

    Vložil Jardas (bez ověření), 2. Únor 2021 - 6:03

    Zařízení na odečet: 2660,– https://www.eshop-vodomery.cz/…Flux-d33.htm

    Vodoměr: od 525,– https://www.eshop-vodomery.cz/…46741231.htm

    Něco práce s montáží, takže v realitě třeba 1000,– za byt, když to uděláte v lednu s ověřením 2021 a vydrží vám 6 let, roční náklad je 166,–

    Notebook: předseda má svůj

    Ceny jsou s DPH

    Vložil rrr (bez ověření), 7. Červenec 2022 - 23:09

    A staci pro odecet jen to zarizeni nebo je nutna i licence (nebo jen jen pro apku)? Mate primo zkusenost s touto firmou? a je to tedy tak, ze vodomery instalovane napr. v roce 2016 (predpoklad kalibrace 2016) mely platnost az do konce roku 2021? dekuji

    Vložil Petr, 21. Srpen 2022 - 12:30

    „předseda SVJ přišel s tím, že je … potřeba VYMĚNIT PODRUŽNÉ VODOMĚRY na studenou vodu, což je prý POVINNOST každého VLASTNÍKA. Předseda objednal u správcovské firmy výměnu vodovodů všem vlastníkům“

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    Dotaz: vodoměry si budou hradit vlastníci nebo ze společných peněz na účtu ?

    Pokud tomu rozumím, tak mezi společné části domu patří ty části, u kterých by bylo nevhodné aby patřily k bytu a vlastník by s nimi mohl nakládat dle libosti. Řešil se zde nedávno případ, kdy trubky rozvodu tepla v podlaze (které vedou také k sousednímu bytu) patří dle Prohlášení k bytu. U podružných vodoměrů je pochopitelně důvod, proč by měly být společné jiný. Pokud patří k bytu, může s nimi (asi zjednodušeně) nakládat vlastník dle libosti a mít suchoběžný nebo mokroběžný, s dálkovým odečtem či bez něho, s různou mírou přesnosti.

    Dotaz 1: vy jste si v SVJ pořizovali vodoměry skutečně za „své peníze“, když tvrdíte že patří k bytu ?

    Dotaz 2: Výměna má proběhnout za peníze „společné“ nebo za „své“ ? Dle toho co píšete v úvodu, tak asi za své. Takže je máte asi skutečné ve vlastnictví bytu a bude tomu tak i nadále.

    SVJ ale může spravovat (rozhodovat o nich) jen společné části bytu. Zkuste na to předsedu upozornit. Co na to řekne ? Směřuji k tomu, že pokud si máte koupit vodoměry „za své“, tak by měly být koupeny ze společných peněz, a změněno (zpřesněno) prohlášení.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".