SVJ
Existuje nějaký „manuál“ k zakládání Společenství vlastníků při Bytovém družstvu? Zdena
Vážení,
pro nové tři otázky najdete část odpovědi v záložce DISKUSE, fórum OBECNÁ DISKUSE, téma VZNIK SPOLEČENSTVÍ, příspěvek PRVNÍ SCHŮZE SHROMÁŽDĚNÍ VLASTNÍKŮ. Jedná se o „kuchařku“, jak postupovat při přípravě, svolání a konání první schůze shromáždění.
Společenství vzniká z „družstva“ po splnění dvou různých podmínek:
- dle §9 odst.3 zákona č.72/1994 Sb. (ZoVB), tedy po převodu druhé jednotky do osobního vlastnictví; platí v případě, že se NEJEDNÁ o družstvo, které splňuje podmínky §24 odst.1. a 2., tedy družstvo, které nečerpalo na výstavbu příspěvky od státu např.dle vyhlášky Federálního ministerstva financí, Ministerstva financí České socialistické republiky, Ministerstva financí Slovenské socialistické republiky a předsedy Státní banky československé č.136/1985 Sb., o finanční, úvěrové a jiné pomoci družstevní a individuální bytové výstavbě a modernizaci rodinných domků v osobním vlastnictví, ve znění vyhlášek č.74/1989 Sb., č.73/1991 Sb. a č.398/1992 Sb.
nebo
- dle §9 odst.4 ZoVB, tedy pokud klesne družstvu podíl na společných částech domu na méně než 25%; platí v případě, že se JEDNÁ o družstvo, které splňuje podmínky §24 odst.1. a 2.
Společenství vlastníků je právnickou osobou, která není nástupnickou právnickou osobou za družstvo. Společenství nepřebírá práva a závazky družstva. Společenství je novou samostatnou právnickou osobou, která vede své vlastní účetnictví, zakládá si svůj vlastní účet, uzavírá svým jménem smlouvu o pojištění domu a smlouvy se všemi dodavateli – voda, teplo, elektřina, servis výtahů, servis požárních zařízení, úklid, případně správu a vedení účetnictví atd. (dle technických vybavení a potřeb domu).
V souladu s ustanovení §9 odst.8 zákona č.72/1994 Sb., musí do 60 dnů po splnění výše uvedených podmínek původní vlastník, tedy družstvo, svolat schůzi shromáždění. Většinou se koná později a jsou přijaty vzorové stanovy, které pro činnost domu-společenství jsou v řadě případů nedostatečné. Stanovy je nutné vždy upravit-ušít na podmínky domu-společenství.
Matějka
Dobrý den,
u nás v domě je šest přibližně stejně velkých jednotek, dům původně spravovalo LBD a po transformaci si tři bytové jednotky vzaly do vlastnictví fyzické osoby. Čtvrtou jednotku si nechala další fyzická osoba převést do vlastnictví v loňském roce. Spoluvlastnický podíl družstva (nyní má již jen 2 byty) je momentálně 1/3. Družstvo má s se třemi vlastníky a sebou samým uzavřenou smlouvu o správě bytových jednotek, která byla uzavřena po transformaci. Jednu smluvní stranu tak tvoří 3fyzické osoby a družstvo LBD, druhou stranu družstvo LBD jako správce. Smlouva je tak prakticky nevypověditelná a družstvo si s finančním fondem dělá takřka co chce.
Existuje nějaká možnost, jak se bránit? Chodíme na schůze, aktivně se účastníme dění, ale rozhodováno je ve finále jaksi za nás.
Dle odstavce níže, by mělo družstvo plnit povinnosti správce podle § 9 zákona o vlastnictví bytů platného před účinností tohoto zákona a do doby vzniku společenství používat ustanovení § 9, 11 a § 15 odst. 2 zákona o vlastnictví bytů platná před účinností tohoto zákona – o který zákon se konkrétně jedná? Kde najdeme povinnosti správce platná dříve?
Velmi děkujeme za jakoukoli radu či pomoc.
(4) Pokud družstvo uvedené v § 24 odst. 1 a 2, které bylo původním vlastníkem budovy, nebo družstvo vzniklé vyčleněním z původního družstva podle § 29 plní povinnosti správce podle § 9 zákona o vlastnictví bytů platného před účinností tohoto zákona, vznikne společenství až prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž budou družstvu doručeny listiny dokládající, že spoluvlastnický podíl na společných částech domu se snížil na méně než jednu čtvrtinu. Do doby vzniku společenství se použijí ustanovení § 9, 11 a § 15 odst. 2 zákona o vlastnictví bytů platná před účinností tohoto zákona.
ZoVB ve znění platném do 30.6.2000 najdete např. na adrese
http://klaiex.webnode.cz/…o-30–6–2000/
To, co Vás asi nejvíce zajímá, najdete v § 9.
N. Klainová
Velmi děkuji za odkaz – to je velmi zajímavé – oba ty zákony tedy mají číslo 72/1994, oba mají stejný počet paragrafů, ale obsahem se různí a každý podepsal z vlády někdo jiný.. oba mají účinnost k 1.květnu 1994 – chápu to dobře, že zákon byl přijat v jedne verzi a pak dopracován ke stejnému datu účinnosti ve verzi druhé odkazující se na tu první?
Každopádně jsou tam ty paragrafy, o které mi šlo, zkusím na základě toho na družstvu argumentovat, na první pohled je zřejmé, že zákonem stanovené postupy nedodržují. Nedostávám pozvánku na shromáždění 15 dnů předem, na shromáždění se hlasuje i v situaci, kdy tam není ani nadpoloviční většina vlastníků a takové podobné nekalosti.. je to smutné.
Pro mw:
Se zákony má se to takto:
Existuje jediný zákon (např. 72/1994 Sb.), který se ovšem v průběhu doby postupně měnil.
Takzvaná novela zákona obsahuje pouze změny ( vkládá se ..., vypouští se..., nahrazuje se...) a vydává se jako samostatný zákon (pod vlastním číslem).
Takto zveřejněné změny jsou ovšem nepřehledné (musel byste si je vystřihnout a přelepit přes původní text). Proto zákonodárci občas vydají pro nás laiky zákon v plném znění, tedy celý platný a účinný text zákona se zapracovanými změnami podle všech předchozích novel.
Pokud máte na mysli právě platné znění, požijete označení "zákon č. 72/1994 Sb. v platném znění".
Pokud budete mít na mysli některou z předchozích verzí, označíte ji např. "zákon č. 72/1994 Sb. ve znění zákona č. 103/2000 Sb.", nebo "zákon č. 72/1994 Sb. ve znění platném ke dni 1. dubna 2001".
lake
Chcete-li si počíst, jak se nám ten ZoVB od roku 2000 dále vyvíjel, přijďte se podívat na
http://klaiex.webnode.cz/…y-ve-vyvoji/
Je to zajímavé čtení.
N. Klainová
Poslední komentáře